Dom w zabudowie bliźniaczej – wady i zalety

Gdy podczas wstępnych poszukiwań domów na sprzedaż po raz pierwszy natrafisz na słowo „bliźniak”, możesz mylić go z innymi rodzajami nieruchomości, takimi jak dupleks lub dom szeregowy. Te typy budownictwa mają pewne wspólne elementy, ale istnieją bardzo ważne i subtelne szczegóły, które odróżniają je od siebie.

Co to zatem jest dom bliźniaczy? Oto pewne wskazówki, przy pomocy których będziesz potrafił rozróżnić ten dom od innych typów zabudowy.

Co oznacza określenie „dom bliźniaczy”?

Określenie „bliźniacze” odnosi się do domu, który jest połączony z inną nieruchomością z jednej strony, w przeciwieństwie do domu wolno stojącego, który jest samodzielny lub domu szeregowego, stanowiącego część dłuższego rzędu nieruchomości. Zaprojektowany przez Johna Chawawa i jego syna w XIX wieku, stał się bardzo popularny, najpierw w Wielkiej Brytanii, a później w całej Europie  i na świecie. Początkowo był preferowaną formą mieszkania dla klasy średniej i podstawą brytyjskiego życia podmiejskiego.

Dziś domy bliźniacze są dominującym typem nieruchomości podmiejskich. Obrzeża miast są miejscem, gdzie najczęściej można znaleźć tego typu domy.

Dla kupujących, domy w zabudowie bliźniaczej zapewniają większą prywatność i przestrzeń niż domy szeregowe, ale w znacznie bardziej przystępnej cenie niż domy jednorodzinne. Dla inwestorów majątkowych stanowią realną opcję inwestycyjną. Badania przeprowadzone przez Halifax wskazują, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia ceny domów bliźniaczych wzrosły o 111 procent. To najwyższe notowania ze wszystkich typów nieruchomości.

Bliźniak to nie dupleks

Dupleks składa się z dwóch indywidualnych nieruchomości na jednej wspólnej działce. Każda strona dupleksu może mieć oddzielnego właściciela, ale muszą oni współpracować w zakresie prac w ogrodzie, utrzymania porządku na zewnątrz itd. Dupleks jest klasyfikowany jako nieruchomość wielorodzinna, podczas gdy dom bliźniaczy nie.

To także nie szeregowiec

Dom bliźniaczy różni się również od szeregowca. Chociaż w obu przypadkach domy te mają różnych właścicieli, szeregowce są zazwyczaj rozmieszczone w rzędzie identycznych domów, ze ścianami działowymi pomiędzy nimi – z wyjątkiem jednostek końcowych. Właściciele domów szeregowych zazwyczaj mogą utrzymywać małe podwórko z przodu lub z tyłu domu, ale także płacą składki stowarzyszeniowe obejmujące koszty utrzymania.

Plusy mieszkania w zabudowie bliźniaczej

Istnieje wiele plusów zakupu domu bliźniaczego. Główną zaletą jest cena. Bliźniaczy dom zawsze jest nieco tańszy od domu jednorodzinnego w tej samej okolicy.

Możesz się cieszyć większą prywatnością, niż w mieszkaniu w mieście, dupleksie lub domu szeregowym. Jesteś niezależnyod sąsiadów i nie musisz z nikim konsultować wyglądu czy metod konserwacji Twojego otoczenia. Jest też czynnik bezpieczeństwa – dobrze jest mieszkać w tym samym domu z sąsiadami, szczególnie gdy wyjeżdżasz lub mieszkasz sam.

Domy bliźniacze mogą nie być idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie absolutny spokój i ciszę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najbliżsi sąsiedzi mieszkają naprawdę blisko, jednak kupując bliźniak zyskujesz większą niezależność, niż w mieszkaniu w mieście, a zarazem oszczędzasz więcej, niż w przypadku kupna domu wolnostojącego. 

Podsumowanie

Stosunek jakości do ceny – domy jednorodzinne są postrzegane jako bardziej prywatne niż domy bliźniaki. Jednak w wielu przypadkach domy jednorodzinne znajdują się tak blisko sąsiadów, że właściciele mają te same problemy, co w domach bliźniaczych, pomimo sporych różnic w cenach.

Większa prywatność niż w przypadku budowy szeregowej – w porównaniu do domów w zabudowie szeregowej, w domach typu bliźniak jest więcej miejsca na ogród i podjazd. Generalnie jest też ciszej i spokojniej.

Łatwiejszy proces zakupu – ponieważ domy bliźniacze są tak powszechne, nie będziesz miał trudności z uzyskaniem potrzebnych informacji podczas procesu zakupu.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *