Padnięte zwierzę- gdzie zgłaszać?

Najczęściej padnięte zwierzę można znaleźć w różnego rodzaju lasach, które stanowią dla nich ich środowisko naturalne. Nie jest to jedyna opcja. Wielokrotnie stają się one ofiarami wypadków drogowych, lub chorób. Stając się uczestnikami ich śmierci, lub znajdując padlinę nie mamy pojęcia, co zrobić. W takich sytuacjach ważne jest zgłoszenie informacji o tym odpowiednim służbom, które zajmą się sprzątnięciem zalegającej padliny.

Padnięte zwierzę w lesie – co zrobić?

Leśne wędrówki bez względu na porę roku są niezwykłym doświadczeniem dla każdego kto z nich korzysta. Decydując się jednak na taką formę spaceru warto pamiętać i uważać na zwierzęta, dla których to właśnie terytorium stanowi dom. Nieprzyjemnym widokiem, na który można się natknąć w lesie to ciało padniętego zwierzęcia.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim poinformować o tym fakcie odpowiedniego terenowo leśniczego, który zajmie się niezbędnymi formalnościami oraz stwierdzi co było przyczyną zgonu. Jeżeli nie ma możliwości, aby leśniczy w danej chwili przybył na miejsce i zajął się padniętym zwierzęciem to w takiej sytuacji niezbędne jest powiadomienie urzędu gminy, pod który podlega dany las. Wszystko te zasady reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku. Czekając na odpowiednie służby pamiętajcie, aby niczego nie dotykać na miejscu zdarzenia włącznie z częściami ciała padliny.

Zwierzę, jako ofiara wypadku. Co zrobić z padniętym zwierzęciem?

A co należy zrobić, gdy padnięte zwierze leży na środku drogi, po której jeżdżą samochody, albo sami mieliśmy nieszczęście je potrącić? Przede wszystkim powinniśmy usunąć je na pobocze, aby nie zagrażało innym uczestnikom ruchu.  To wszystko powinno być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami higieny. Oczywiście o całym wydarzeniu należy poinformować odpowiednie służby. Sprawą może zająć się zarówno policja, jak i Straż miejska. Numery alarmowe do tych to służb to odpowiednio 997 oraz 986.

Martwy dzik – koniecznie zgłoś gdy znajdziesz to padnięte zwierze !

ASF czyli inaczej Afrykański Pomór Świń to choroba atakująca przedstawicieli tego gatunku doprowadzając ich do śmierci. W celu zapobiegania jej rozpowszechnianiu niezwykle ważne jest szybkie działanie, gdy spotkamy padnięte zwierzę na swojej drodze. Gdy jest to dzik należy stosować się do procedur:

1) Miejsce, w którym znaleźliśmy padnięte zwierze należy specjalnie oznakować, aby łatwo można było do niego trafić. Można to zrobić za pomocą specjalnej taśmy, którą należy przymocować do pobliskich drzew.

2) Padnięte zwierzę należy zostawić dokładnie w miejscu znalezienia i postarać się niczego nie dotykać zwłaszcza dzika.

3) Powiadomienie o fakcie znalezienia padniętego zwierzęcia odpowiednich służb. W tym przypadku jest to odpowiadający miejscowi zamieszkania powiatowy lekarz z zakresu weterynarii. W czasie rozmowy telefonicznej należy podać wszystkie niezbędne informacje takie jak: miejsce i charakterystyczne punkty, w których zostało znalezione padłe zwierze, swoje dane kontaktowe oraz ilość znalezionych padniętych zwierząt.

Poprzedni artykułRolnictwo ekologiczne a rolnictwo uprzemysłowione- różnice
Następny artykułMłody rolnik- jakie zmiany w 2021 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj