Rolnictwo ekologiczne- jakie wymagania trzeba spełnić?

Świetną alternatywą na dochodowe gospodarstwo jest możliwość przekształcenia pól uprawnych ze zwykłych na ekologiczne. Żywność bez pestycydów, herbicydów i innych chemicznych substancji zaczęła być wysoko w cenie. Jednak zanim żywność z pól uprawianych ekologicznie będzie można sprzedawać jako naturalną, trzeba spełnić pewne wymogi. Jakie wymagania trzeba spełnić? O tym poniżej.

Jak wygląda konwersja – jeden z wymogów jaki trzeba spełnić.

Konwersja polega na prowadzeniu ekologicznej uprawy przez okres trzech lat zaraz po zakończeniu uprawy konwencjonalnej. Pomimo stosowania ekologicznych nawozów, dbania o prawidłowe przedplony i poplony, produkowana żywność nadal musi być sprzedawana jako ta nieekologiczna.

Dzieje się tak dlatego, iż wymogiem do spełnienia jest okres karencji gleby. Zanim wypłuczą się chemiczne nawozy sztuczne, które były stosowane przez lata na danym polu, musi minąć dość długi okres. Według badań wystarczy 36 miesięcy, by otrzymać w pełni ekologiczną ziemię. Dotyczy to m.in. sadów, upraw jagodowych i winnic.

Przy uprawach jednorocznych okres konwersji skrócony jest do dwóch lat. Dotyczy to np. zbóż, warzyw oraz roślin pastewnych. Po tym czasie na opakowaniach płodów rolnych będzie można umieszczać informację, iż produkt pochodzi z gospodarstwa bio.

Jakie dotacje do rolnictwa ekologicznego przy spełnionych wymogach?

Jeżeli przechodzisz na rolnictwo ekologiczne, możesz skorzystać z dotacji unijnych. W zależności od rodzaju Twojej ekologicznej działalności rolniczej – przy spełnionych wymogach otrzymasz inną kwotę pieniędzy, liczoną od każdego hektara uprawy. Przy uprawach warzyw otrzymasz 1557 zł/ha, a paszowych 787 zł/ha.

Gdy trudnisz się np. sadownictwem, liczby będą przedstawiać się następująco: Uprawy sadownicze podstawowe 1882 zł/ha, ekstensywne zaś tylko 790 zł/ha. Wszystkie podane kwoty dotyczą rolnictwa ekologicznego spełniającego wymogi w okresie konwersji. Po tym czasie dotacje zostaną pomniejszone.

Przy uprawie warzyw dotacja będzie mniejsza o 247 zł na każdym hektarze. Paszowe o 228 zł mniej na każdy hektar. Mniej otrzymasz również, gdy Twoje sady przejdą wymagany czas konwersji. Podstawowemu sadownictwu kwota zmniejszy się o 381 zł na hektar, a ekstensywnemu o 130 zł na hektar.

Dlaczego trzeba spełnić wymagania konwersji dla gospodarstwa ekologicznego?

Wydawałoby się, że przejście z gospodarstwa konwencjonalnego na ekologiczne powinno być potraktowane z marszu. Tak być nie może, ponieważ wymagany jest czas, aby zalegające w gruncie pozostałości po herbicydach i pestycydach zostały rozłożone na czynniki pierwsze.

W poprzednim roku były lane nawozy chemiczne. Rok później uprawiane warzywa były już w sposób ekologiczny, ale rośliny otrzymały z ziemi jeszcze pewną porcję chemicznych zeszłorocznych nawozów sztucznych. Dlatego wymagania jakie trzeba spełnić by gospodarstwo stało się ekologiczne są w pełni  uzasadnione.

Czas szybko płynie, a wymagane lata prędko mijają. Ani się obejrzysz, a będziesz mógł podnieść cenę za swoje ekologiczne plony.


Najlepsze porady ogrodnicze na zasadz.pl.

Poprzedni artykuł5 nowych odmian ziemniaka- nowe ziemniaki w 2021 roku
Następny artykułRolnictwo ekologiczne a rolnictwo uprzemysłowione- różnice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj