Paszport dla bydła- zmiany opłat w 2021 roku

W 2021 roku rolnicy muszą się zmierzyć z nowościami z zakresie hodowli bydła. Jak co roku możemy liczyć zmiany w opłatach za bydło. Oto kluczowe zmiany, które brzmią bardzo optymistycznie. Zmiany te dotyczą paszportów dla bydła.

Czym jest paszport dla bydła?

Jest dokumentem pozwalającym na przewóz zwierząt na terenie krajów Unii Europejskiej. Paszport jest wymagany dla zwierząt, które zamierzamy przewieźć poza kraje EU. Aby otrzymać dokument niezbędne jest prawidłowe wypełnienie wniosku o wydanie paszportu. Po prawidłowym zgłoszeniu do rejestru wykonuje się paszport dla bydła opatrzony hologramem i numerem identyfikacyjnym. Jeden paszport dla bydła pozwala na przewóz więcej niż 1 zwierzęcia. Organem wydawczym jest Powiatowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W przypadku zakupu zwierząt z terenu Unii Europejskiej do krajowego gospodarstwa rolnik musi zgłosić bydło do rejestracji. W tym celu wymagane jest złożenie paszportu z kraju pochodzenia zwierzęcia. Taka sama sytuacja jest w przypadku zakupu zwierzęcia poza terenem Uni Europejskiej. Gdy zwierzę trafi do naszego kraju rolnik wybiera się do urzędu, aby wyrobić paszport dla bydła hodowlanego.

Nowy paszport dla bydła może być dostarczony za pośrednictwem Poczty Polskiej. Opłata za rok 2021 wynosi 8,50 złotych. W jednej przesyłce można zapakować maksymalnie 20 paszportów. Istnieje możliwość odbioru paszportów osobiście.

Wszelkie opłaty za przesyłkę, duplikaty oraz nowe paszporty można uiścić w Biurze albo na rachunek bankowy danej Agencji. Wszelkie wnioski o wydanie paszportu można złożyć elektronicznie na adres Kancelarii Biura Powiatowego.

Jak zmieniły się ceny?

Wraz z 2021 roku zmiana opłat pozwala nam na pozyskiwanie paszportów za symboliczną złotówkę. Opłata ta jest małym sukcesem dla polskich hodowców bydła, którzy zgłaszali wiele poprawek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2020 roku za ten sam paszport dla bydła rolnik musiał zapłacić 1,33 złote. Taka niewielka zmiana opłat jest wygodna dla samego rolnika. Dużo łatwiej jest przygotować okrągłą złotówkę w formie gotówki niż martwić się o dobre za wydanie paszportu.

Jaki rodzaj paszportu podrożał?

Poza niższą stawką za jeden paszport dla bydła trzeba liczyć się z podwyższoną stawką za inną usługę. W cenniku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możemy zapłacić drożej za wydanie duplikatu. Obecnie cena ta wynosi równe 2 złote, gdzie w roku poprzednim wynosiła 1,33 złote, czyli równowartość nowego paszportu. Mimo, że duplikaty są droższe nie powinno nas to dziwić. Prosząc o duplikat dokumentów urzędowych tj. paszport, dowód osobisty kopia tego samego dokumenty zwykle jest droższa. Postawienie klienta w takiej sytuacji nie jest niczym szczególnym.

Mimo, że zmiana opłat nie wygląda na korzystną możemy pochwalić urzędników za zaokrąglenie kwoty. Pełna kwota wyrażona w złotych ułatwia sprawę w zakresie poszukiwania drobniaków w kieszeni. Z pewnością te kosmetyczne zmiany przyczynią się do obsługi rolnika w zakresie wydawania krajowego paszportu dla bydła hodowlanego.

Poprzedni artykułDopłaty do wapnowania gleb- co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj