Mrożone owoce i warzywa- fakty i mity

Wśród mrożonych owoców i warzyw narosło wiele mitów. Jedni uważają mrożonki za pełnowartościowe, inni unikają ich jak ognia, spożywając wyłącznie świeże produkty. Kto ma rację? Czy to prawda, że mrożone owoce i warzywa są mniej zdrowe niż te prosto z ogrodu? Obalamy fakty i mity.

Mrożone owoce i warzywa nie są pełnowartościowe – fakt czy mit?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Najzdrowsze są owoce i warzywa zbierane i spożywane w pełni sezonu. Mrożone owoce i warzywa również wpływają korzystnie na ludzki organizm, najlepiej działają jednak gdy są zamrożone zaraz po zerwaniu, które powinno się odbyć w sezonie na konkretny produkt. Wówczas stracą niewiele składników odżywczych. Jeśli więc planujemy przechowywać mrożone owoce i warzywa z własnych upraw, najlepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie ich w kilka godzin od zbioru. Takie mrożonki zjedzone zimą będą zdecydowanie zdrowsze od świeżych owoców zakupionych w sklepie. Poza przewagą jeśli chodzi o smak oraz ilość składników odżywczych plusem jest również to, iż mrożone owoce i warzywa nie są pokrywane zbędną chemią, na przykład konserwantami.

Wszystkie owoce i warzywa nadają się do mrożenia – mit

Zdecydowana większość owoców i warzyw nadaje się do mrożenia. Istnieją jednak takie, które podczas tego procesu tracą swój smak oraz pożądaną przez konsumenta konsystencję. Aby uniknąć rozczarowania należy pamiętać, aby nie mrozić produktów bogatych w wodę, takich jak arbuzy, ogórki, pomidory czy pomarańcze. Kryształki lodu powstałe podczas procesu mrożnia uszkodzą ich delikatną strukturę sprawiając, iż nie będą one już tak apetyczne jak ich świeże odpowiedniki.

Mrożenie może wymagać specjalnego przygotowania – fakt

Większość produktów wystarczy przed zamrożeniem umyć, osuszyć i ewentualnie pokroić. Są jednak takie, które wymagają blanszowania. Jest to proces polegający na zamoczeniu kawałków owoców i warzyw we wrzątku a następnie w zimnej wodzie (bądź przepłukaniu zimną wodą, aż ostygną). Czynność ta pozwala zabezpieczyć mrożone owoce i warzywa przed utratą witamin i minerałów. Powoduje także, iż zachowują swój smak, kolor oraz strukturę.

Mrożone owoce i warzywa można przechowywać w zamrażalniku kilka lat – mit

Czas, przez jaki można przechowywać mrożone owoce i warzywa jest zależny głównie od temperatury jaka panuje z zamrażalniku/zamrażarce. Nigdy jednak nie wynosi on kilku lat. Najdłużej przechowywać da się mrożone owoce i warzywa które są miękkie. Wówczas okres ten wynosi około dwunastu miesięcy. Warzywa i owoce twarde zaleca się przetrzymywać maksymalnie pół roku.

Mrożone owoce i warzywa po rozmrożeniu nie nadają się do ponownego zamrożenia – fakt i mit

Po rozmrożeniu owoców i warzyw bakterie oraz drobnoustroje, jakie zostały uśpione podczas procesu mrożenia budzą się do życia. Ponowne zamrożenie ich byłoby fatalne w skutkach. Ich spożycie po ponownym rozmrożeniu groziłoby zatruciem. Istnieje jednak wyjątek. Mrożone owoce i warzywa można ponownie zamrozić, jeśli wcześniej zostaną poddane obróbce termicznej.

Podsumowując warto spożywać mrożone owoce i warzywa, jeśli są w prawidłowy sposób przygotowane do mrożenia i przechowywane.

Poprzedni artykułŚlimaki nagie- jak z nimi walczyć?
Następny artykułJak zwalczyć zarazę w ziemniakach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj