Naklejki ostrzegawcze na maszyny rolnicze- dlaczego warto je kupić?

Można wymienić wiele trafnych odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto kupić naklejki ostrzegawcze na maszyny rolnicze?”, które mogą być szerszymi od typowego pasa ruchu na drodze. Rzecz jasna szerokość takiej maszyny ciągniętej przez traktor to tylko jeden z powodów. Kolejnym jest masa takiej maszyny, czyli jest to wiele elementów ze stali, które na dokładkę są zaskakująco trwałymi, czyli taka maszyna stanowi zagrożenie na drodze, a pewna część kierowców ignoruje to zagrożenie, czyli ludzie, którzy jeżdżą szybkimi motocyklami. Tacy motocykliści często poruszają się bardzo szybko nocą i jeśli nie dostrzegą choćby jednego odblasku na twardej i masywnej maszynie rolniczej, to mogą nieciekawie skończyć, czyli stracić życie własne i na dokładkę uszkodzić bardzo drogą maszynę.

Czy warto przykleić więcej niż jedną naklejkę?

Kombajn może, a nawet powinien mieć więcej niż jedną naklejkę ostrzegawczą, bo to wysoka, szeroka i dość długa maszyna, która waży więcej niż pięć ton, a kierowca, który wieczorem lub nocą chce go wyprzedzić powinien być świadomym jego rozmiarów zanim rozpocznie ten ryzykowny manewr. Operatorzy tych maszyn często pokonują odcinki do dwudziestu kilometrów po drogach publicznych i to na kogucie, czyli z sygnałem świetlnym, ale do tego sygnału warto dodać naklejki odblaskowe na skrajnych elementach tej maszyny, po to by kierowcy podróżujący nocą nie uszkodzili lusterka bocznego lub felgi. W przypadku popularnego auta kompaktowego uszkodzenia te to raczej symboliczny koszt, ale limuzyna w wersji long, która na dokładkę jest opcją markową to już znaczny wydatek. Dlatego warto na kombajn zamontować więcej niż jedną naklejkę. Podobnie należy potraktować niektóre maszyny ciągnięte przez traktor. One też bywają dość szerokimi, a rolnik nie zawsze składa daną maszynę do szerokości jednego pasa ruchu, jeśli ma tylko pokonać sto metrów po drodze publicznej i kontynuować pracę na innym polu, bo taka zmiana pola to zaledwie dwie lub trzy minuty jazdy i właśnie dlatego rolnicy czasami ryzykują, po to by szybciej skończyć pracę w polu.

Skutki kolizji.

Maszyny rolnicze to rzecz jasna obudowa z blachy pomalowanej na czerwono lub zielono, a w niej znajdują się masywne elementy ze stali, które mogą poważnie uszkodzić auto osobowe. Mogą także przebić szybę przednią auta i szybko zmienić jego kierowcę w kalekę lub go zabić. Wiele nowocześniejszych maszyn ma na obudowie oświetlenie i fabrycznie zamontowane odblaski, ale maszyny w pewnym wieku tego typu oświetlenia i odblasków nie posiadają, bo produkowano je w czasach, w których normy odnośnie bezpieczeństwa były traktowane mniej poważnie. Projektanci tych maszyn też spodziewali się tego, że rolnik załaduje taką maszynę na lawetę, po to by przejechać te kilka kilometrów po drodze publicznej, ale laweta do maszyny to koszt, czyli taniej wychodzi ciągnąć ją po asfalcie za traktorem. Takie podejście do tej kwestii nie raz zaowocowało kolizja śmiertelną, bo maszyny rolnicze to solidna stal konstrukcyjna, która wgryza się w ziemię, a na drogach publicznych uszkadza auta osobowe i zamienia w kaleki ich kierowców i właśnie dlatego na czas transportu warto je okleić odblaskami, bo to też bardzo tania metoda zabezpieczenia.

Poprzedni artykułCzy opłaca się hodować kozy?
Następny artykułTransport maszyn rolniczych- jak go zorganizować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj