5 nowych odmian ziemniaka- nowe ziemniaki w 2021 roku

Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych warzyw. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzują się one wspaniałym smakiem oraz wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Niezaprzeczalnym atutem ziemniaków jest również to, że nadają się one do naprawdę wszechstronnego wykorzystania. Co ciekawe, fani ziemniaków nie muszą ograniczać się do jednej objawy tego warzywa. W 2021 roku pojawiło się aż 5 nowych odmian tego dobroczynnego warzywa. Warto je poznać.

Bielik, Nasturcja oraz Piwonia – bardzo wczesne nowe ziemniaki

Wśród nowych odmian ziemniaka znalazły się bardzo wczesne odmiany. Zaliczyć można do nich Bielika, Piwonię oraz Nasturcję. Trzeba przyznać, że odmianom nadano naprawdę ciekawe nazwy. Czym zaś charakteryzują się nowe ziemniaki? Otóż wszystkie z odmian łączy to, że są one bardzo wczesne. Jeżeli chodzi o ziemniaki Bielik, charakteryzują się one niezwykłymi walorami smakowymi. Dzięki nim z powodzeniem można wykorzystać te warzywa jako składnik smakowitych sałatek. Nasturcja jest zaś odmianą charakteryzującą się dość dobrym smakiem i szerokim zastosowaniem. Ziemniaki te są określane jako stosunkowo dobre w smaku. Można wykorzystać je jako dodatek do obiadu, ale mogą stanowić również bazę sałatki. Jeżeli chodzi zaś o Piwonię, ziemniaki tej odmiany charakteryzuje wyrazisty smak. Są one polecane do wielu dań, w zależności od preferencji osoby, która je uprawia.

Provita i Fala – kolejne nowe ziemniaki w 2021 roku

Oprócz Bielika, Nasturcji oraz Piwonii, wyróżniono jeszcze dwie odmiany nowych ziemniaków w 2021 roku. Mowa tu przede wszystkim o Provicie oraz o Fali. Pierwsza z wymienionych odmian charakteryzuje się nieco niższą plennością niż odmiany tradycyjne. Ponadto, ziemniaki te nadają się do wczesnych, ale nie bardzo wczesnych zbiorów. Odróżnia je więc to od odmian scharakteryzowanych w powyższym akapicie. Warto jednak zaznaczyć, że Provitę wyróżnia bardzo intrygujący, fioletowy kolor miąższu. Z tego też względu ziemniaki te są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Z całą pewnością przypadną więc do gustu osobom lubiącym nowinki kulinarne. Trzeba jednak przyznać, że smak tej odmiany kartofli jest określany jako przeciętny. Nie oznacza to jednak, że dla niektórych te ziemniaki nie mogą być pyszne. Na pewno sprawdzą się one w sałatkach warzywnych. Jeśli chodzi zaś o odmianę Fala, jest to odmiana skrobiowa. Zawiera średnią jej ilość i nadaje się do wczesnych zbiorów.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowych ziemniakach?

Wszystkie z wymienionych i scharakteryzowanych wyżej nowych gatunków ziemniaków to odmiany pochodzące z hodowli krajowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że najciekawszą z nowych odmian jest Provita. Zaciekawienie wielu wzbudzi intrygujący kolor tego ziemniaka. Widać to nie tylko po przekrojeniu, ale i po ugotowaniu warzywa. Wszystkie z nowych odmian ziemniaków w 2021 roku zostały wpisane do krajowego rejestru. Zadecydowała o tym Komisja ds Rejestracji Odmian Ziemniaka, która zebrała się na konferencji w dniu 19 stycznia 2021 roku. Jej obradom przewodniczył prof. Michał Hureja. Nowe odmiany ziemniaków na pewno są warte wypróbowania zarówno przez osoby, które uprawiają je na własne potrzeby jak i przez rolników uprawiających te warzywa na większa skalę.

Poprzedni artykułJak zwalczyć zarazę w ziemniakach?
Następny artykułRolnictwo ekologiczne- jakie wymagania trzeba spełnić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj