Jak zwalczyć zarazę w ziemniakach?

Skąd bierze się zaraza ziemniaka?

Uprawa ziemniaka tylko z pozoru wydaje się być prosta, gdyż roślina ta jest niezwykle wymagająca w zakresie ochrony przed patogenami oraz szkodnikami. Najcięższe choroby w zwalczeniu to zaraza ziemniaka oraz alernarioza, a pierwsza z nich jest najbardziej rozpowszechnioną i znaną rolnikom.

Wskazać należy, że zaraza ziemniaka wywoływana jest przez grzybopodobny organizm – Phyttophtora infestans, a sama choroba powstaje nie tylko na plantacjach, lecz także w trakcie magazynowania ziemniaków. Zaraza ziemniaka atakuje zarówno licie, jak i łodygi i bulwy rośliny. Sama szkodliwość zarazy ziemniaka zależna jest przede wszystkim od momentu wystąpienia zarazy oraz od stopnia jej zaawansowania.

Jak przebiega zaraza ziemniaka?

Pierwsze symptomy i skutki choroby pojawiają się zazwyczaj na liściach rośliny od 5 do 10 dni od dnia zarażenia i objawiają się przez jasnozielone bądź ciemnozielone i nieregularnie rozstawione plamy. Następnie plamy zaczynają stopniowo brunatnieć i przesuwać się ku brzegom liści. Wokół przedmiotowych plam zaczyna tworzyć się jasnożółta obramówka, zaś na spodzie liścia czasami można zaobserwować biały nalot grzyba. Plamy w kolorze brunatnym mogą powstawać także na wierzchołkach liści ziemniaka, ogonkach bądź łodygach. Zdarza się również, że łodygi zaczynają łamać się w miejscach powstawania plam.

Jak zwalczyć zarazę ziemniaka?

Z uwagi na to, że choroba ta jest niezwykle popularna, istnieje kilka sposobów jej zwalczania. Przede wszystkim należy zniszczyć źródło samego zarażenia oraz ochronić uprawę ziemniaków rosnących i znajdujących się w pobliżu zarażenia. Warto także w celach profilaktycznych zająć się uprawą odmian odpornych. Dodatkowo należy dokładnie przeglądać sadzonki ziemniaków przed ich posadzeniem. Do działań profilaktycznych należy także zachowanie odpowiedniej odległości miedzy rzędami, w których sadzane są ziemniaki. Istotne jest także podlewanie, które nie powinno dotykać nadziemnych części rośliny.

Powszechnie stosowana staje się także ochrona chemiczna, która znacznie spowalnia rozwój choroby i chroni roślinę przed jej całkowitym zniszczeniem. O skuteczności przedmiotowej ochrony chemicznej przed zarazą ziemniaka decyduje przede wszystkim termin jej rozpoczęcia oraz terminy kolejno wykonywanych zabiegów. Zasadniczo w ciągu całego sezonu należy wykonać kilka zabiegów, zaś w większych i profesjonalnych uprawach wykonuje się ich nawet kilkanaście.

Wybrane do zwalczania zarazy ziemniaka preparaty, winny być stosowane naprzemiennie. Wynika to z różnych substancji aktywnych, dzięki czemu patogen zarazy nie ma szans na wytworzenie mechanizmów obronnych.

Sam wybór preparatów zależy od pory ich stosowania, gdyż posiadają określony zakres temperatur do stosowania. Zaleca się, by pierwszy oprysk substancjami chemicznymi został wykonany jeszcze przed wystąpieniem objawów zarazy ziemniaka. Kolejne zabiegi powinny być powtarzane co 7 do 14 dni. Przy zarazie ziemniaka, oprócz profilaktyki, warto posiłkować się także chemicznymi środkami, które są niezwykle skuteczne przy jej zwalczaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here