Dopłaty do wapnowania gleb- co warto wiedzieć?

Od końca wakacji nadal są przyjmowane wnioski na wapniowanie gleb. Dokumenty są przyjmowane przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. Aby były one złożone poprawnie warto skorzystać z kilku istotnych informacji. Oto jak prawidłowo przejść przez wypełnienia deklaracji na wapniowanie gleb.

Warunki przyznania dotacji na wapniowanie gleb

Aby ubiegać się o dopłatę do wapniowania warto, aby Twoje gospodarstwo spełniało następujące kryteria:

  • W celu uzyskania dofinansowania niezbędne jest posiadanie użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha.
  • W przypadku złożenia dopłaty do wapnia istotne jest sam proces wypełniania wniosku. Na stronie Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej dowiemy się wiele na temat wypełniania deklaracji na wapniowanie gleb. Wnioski o dotacje powinny być wypełnione w wersji elektronicznej. Po wypełnieniu wniosku należy go wydrukować i podpisać własnoręcznie długopisem.
  • Do wniosku warto dołączyć wszelkie załączniki. Poza wnioskiem koniecznie trzeba dołączyć dowód zakupu środka wapiennego. Mowa tu o fakturze. Dodatkowo musisz posiadać: formularz pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie oraz opinię o zalecanej dawce wapna.
  • Wszelkie zapytania oraz pomoc w wypełnianiu formularza możesz poprosić doradcę rolnego czy pracownika Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej

Przed złożeniem wniosku na dopłatę do wapniowania

Zanim wypełnisz wniosek o dopłatę do wapniowania musisz wykonać szereg czynności, które pozwalają ci na uzupełnienie wszelkich załączników.

  • Badanie odczynu gleby – to pierwszy krok do pozyskania opinii o zapotrzebowaniu wapnia. Sprawdzania odczynu gleby do OSCh-R wykonuje się w akredytowanym laboratorium. Do celów badawczych wymagana jest próbka pobrana z powierzchni większej niż 4 ha. Badanie na potrzeby deklaracji na wapniowanie gleb należy wykonać raz na 4 lata.
  • Po wykonaniu badania wynik zawartości składnika CaO lub CaO+MgO powinien mieścić się w tonach na 1 ha UR o pH gleby ≤ 5,5.
  • Gdy podane wyżej normy są spełnione można przystąpić do zakupu środka nawozowego z wapniem. Wapno, które zamierzasz zakupić musi być zgodnie z  załącznikiem nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r.
  • Zakup wapna musi być udokumentowany na fakturze. Pismo to powinno zawierać nazwę wapna, jego typ oraz odmianę. Na fakturze powinny znaleźć się informacje o zawartości CaO lub CaO+MgO.
  • Na zakończenie możesz wypełnić i złożyć wniosek o dopłatę do wapniowania.
  • W ostatnim kroku wysiej zakupione wapno. Abyś mógł liczyć na dotacje warto pamiętać, że data wysiania musi być późniejsza od daty złożenia wniosku. Wysianie po złożeniu deklaracji na wapniowanie gleb wiąże się z otrzymaniem decyzji negatywnej.

Inne uwagi na temat wapniowania gleb

Procedura wypełnienia i dostarczenie dokumentów nie jest gwarancją uzyskania dotacji. Na otrzymanie wsparcia finansowego wpływa ocena merytoryczna i formalna związku. Jeśli wniosek będzie niekompletny zostaniesz poproszony o naniesienie poprawek. Oceny dokonuje miejscowy WFOŚiGW. Z tej instytucji otrzymasz pieniądze z dotacji.

Poprzedni artykułMłody rolnik- jakie zmiany w 2021 roku?
Następny artykułPaszport dla bydła- zmiany opłat w 2021 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj