Budowa domu, czy kupno od dewelopera?

Według obiegowej opinii, kupno gotowego domu u dewelopera niesie za sobą bardzo wysokie koszty, których można uniknąć decydując się na samodzielną budowę. Czy, aby na pewno? Z drugiej strony, samodzielna budowa pochłania dużą ilość czasu. Dlatego przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru, należy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Czas

Nie od dziś wiadomo, że najwyższą walutą we współczesnym świecie jest czas. Pracodawcy i zleceniodawcy płacą nam za wykonywane usługi, ale przede wszystkim, za czas który na to poświęciliśmy. Dlatego, podobne podejście powinno nam towarzyszyć podczas podejmowania decyzji na temat domu. Czy mamy go wystarczająco dużo, aby poświęcić go na budowę domu? Czy nie zaniedbamy w ten sposób pracy lub rodziny? Czy mamy wystarczająco dużą wiedzę na temat budownictwa? Jeśli nie, ile czasu spędzimy na jej przyswojenie?

Pozwolenia

Samodzielna budowa domu wymaga załatwienia szeregu formalności. Potrzebna dokumentacja powinna zawierać:

  • decyzję Urzędu Gminy lub Wydziału Architektury Urzędu Gminy na temat warunkach zabudowy terenu
  • warunki techniczne dostawy mediów wydane przez następująca zakłady: gazowy, energetyczny oraz wodno-kanalizacyjny.
  • plan zagospodarowania działki, który wydaje geodetę

Należy pamiętać, że mamy do czynienia z urzędami, więc proces uzyskania wszystkich dokumentów trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Kupując dom od dewelopera unikamy tego problemu.

Koszty

Przed rozpoczęciem wszelkich działań należy oszacować wszelkie koszty, które będziemy musieli ponieść.

Kosztorys jest wymagany przez banki. Jeśli staramy się o kredyt trzeba podejść do tego naprawdę skrupulatnie. Każda pomyłka, czy też zmiany we wcześniej ustalonych cenach będą musiały być uzasadnione przed kredytodawcą. W kosztorysie powinny być zawarte ceny wszelkich surowców i materiałów, których będziemy potrzebowali do budowy domu. Należy ująć również koszt ich dostawy i transportu. Powinniśmy też wycenić pracę architekta, geodety oraz ekipy budowlanej. Jak widać, wszystko musimy mieć zaplanowane dużo wcześniej.

Decydując się na skorzystanie z oferty dewelopera mamy pewność, że oszacowane na początku koszty, nie ulegną zmianie. Po podpisaniu umowy z deweloperem nie musimy martwić się już podwyżką cen na rynku budowlanym, bo nawet gdy ulegną zmianie, koszty ponosi wyłącznie wykonawca zlecenia. Jednak to ryzyko, jest wliczone w koszt całego domu. Dlatego, skorzystanie z usług dewelopera wiąże się zwykle z dużo wyższymi kosztami niż samodzielna budowa.

Jakość materiałów

Minusem zakupu domu u dewelopera jest niepewność, co do jakości wykorzystanych materiałów. Deweloperzy korzystają zwykle z produktów swoich sprawdzonych dostawców i raczej nie chcą ich zmieniać. Zleceniobiorca nie ma zbyt wiele do powiedzenia w tej kwestii.

Koordynacja i ochrona

Koordynacja wszystkich etapów budowy wymaga sporych umiejętności organizacyjnych. Szczególnie dziś, gdy ceny materiałów idą w górę, a terminy pracowników z branży budowlanej są zarezerwowane nawet na kilka lat do przodu. Wynajem sprawdzonej, godnej zaufania ekipy może być naprawdę trudny. Rozproszone na budowie materiały są łakomym kąskiem dla złodziei, dlatego warto pomyśleć nad ich nadzorem. Postawienie wysokiego ogrodzenia nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem.

Wybór lokalizacji

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę w przypadku rozważania na temat zakupu lub budowy domu, jest lokalizacja. Oferta dewelopera ogranicza się zazwyczaj do kilku konkretnych osiedli. Dla osób, które marzą o innej, bardziej odludnej lokalizacji, może stanowić to nie lada problem. Są jednak deweloperzy oferujący budowę domu wraz z zakupem działki. Takie rozwiązanie pozwoli nam trochę zaoszczędzić – za zakup nieruchomości z działką zapłacimy mniejszy podatek VAT niż za kupno samej działki (Należy pamiętać, że nie zawsze wymarzona działka jest w rękach dewelopera).

Projekt

Jeśli zależy nam na bardzo oryginalnym projekcie, ściśle dopasowanym do naszych potrzeb i gustu, lepiej jeśli zdecydujemy się na samodzielną budowę. Deweloperzy proponują zwykle sprawdzone projekty, które nie różnią się za bardzo od sąsiadujących budynków. Oczywiście można dokonać zmian w przedstawionym planie, ale raczej tylko w jego wnętrzu (np. likwidacja ścianek działowych). Poza tym, decydując się na realizację projektu u dewelopera, w trakcie jego budowy, nie możemy już pozwolić sobie na jakiekolwiek zmiany. W przypadku własnej budowy mamy większe pole manewru.

Inną istotną kwestią jest możliwość sprawdzenia tego, jak projekt będzie wyglądał po realizacji. Deweloper jest w stanie zaprezentować efekt swojej pracy na budowach, które już zrealizował. W przypadku projektu na papierze, nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tego jak będzie wyglądał końcowy efekt.

Terminowość

Budowa domu na własną rękę trwa zwykle o wiele dłużej niż budowa zlecona przed dewelopera. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Brak ustalonego terminu zakończenia prac może okazać się zaletą, dzięki temu możemy budować dom na “raty”. W przypadku pojawienia się niespodziewanych problemów finansowych, jest to niewątpliwie zaletą. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej przeprowadzce, powinniśmy zdecydować się na zakup domu u dewelopera.

Podsumowanie

Decyzja dotycząca sposobu powstania nowego domu nie jest łatwa. Czy chcemy, aby nasz przyszły dom wyglądał jak wszystkie pozostałe na danym osiedlu, czy marzymy o czymś bardziej oryginalnym? Dobrze jest też zastanowić się nad zasobami, którymi dysponujemy. Czy jest to czas, czy raczej pieniądze?

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Najtańsze działki w Polsce, gdzie warto się budować? ↢ ↢ ↢
News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *