7 najważniejszych kwestii, które musisz rozważyć przed zakupem domu

Nie można być ZBYT przygotowanym na zakup domu. Prawdopodobnie będzie to największa inwestycja, jakiej kiedykolwiek dokonasz

Nie można być ZBYT przygotowanym na zakup domu. Prawdopodobnie będzie to największa inwestycja, jakiej kiedykolwiek dokonasz. Jeśli myślisz o tym, aby zostać szczęśliwym posiadaczem domu, upewnij się, że spełniłeś kilka warunków.

 1. Zdecyduj, czy warto kupić dom.

W większości dużych miast, zakup domu jest o 35% tańszy niż wynajem. Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi dla każdego, ponieważ mimo że zakup domu przynosi wiele korzyści (ale również wyzwań!), to tak samo sprawa się ma z wynajmem, więc musisz wziąć pod uwagę, jakie czynniki są ważne dla Ciebie.

 2. Dowiedz się, jak wygląda proces zakupu domu.

Proces zakupu domu różni się nieco od zakupu mieszkanie z rynku wtórnego. Kiedy jesteś pewien, że jesteś gotowy kupić dom, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się wszystkiego co możesz na ten temat. Przejrzyj strony www, poproś znajomych, którzy kupili nieruchomość, aby podzielili się doświadczeniem.

 3. Uważaj na domy do remontu.

Dom, który jest w gorszym stanie umożliwia zamieszkanie w sąsiedztwie, na które normalnie nie mógłbyś sobie pozwolić. Oczywiście, tylko jeśli jesteś gotowy zainwestować w remonty (samodzielne lub zlecone specjalistom). Jest to ryzykowna inwestycja, ponieważ nie chcesz, aby dom stał się skarbonką, do której wciąż będziesz musiał dokładać. Przeprowadź dokładną inspekcję i dowiedz się, ile naprawdę będzie Cię kosztowało doprowadzenie nieruchomości do stanu, jakiego pożądasz.

 4. Dowiedz się więcej o domu, który chcesz kupić.

Kiedy znajdziesz dom, którym jesteś zainteresowany, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej przed złożeniem depozytu. Spytaj swojego agenta, jak długo dana nieruchomość jest na rynku. Jeśli tkwi w ofercie od miesięcy, może być zbyt droga. Poproś także o kopie rachunków za media, ubezpieczenie i podatki, aby w pełni zrozumieć, ile dom będzie Cię kosztować. Należy pamiętać, że czasami domy są sprzedawane po obniżonych cenach z innych powodów niż ich niska wartość.

Sąsiedztwo również ma duże znaczenie, jeśli nie większe, niż sam dom.

Zobacz również: czym charakteryzuje się dobre mieszkanie.

 5. Oszczędź na wpłatę własną.

Jeżeli będziesz potrzebował pożyczki od banku, prawdopodobnie będziesz musiał dysponować pewną kwotą wkładu własnego. Zacznij oszczędzać, jak tylko rozpoczniesz planowanie zakupu domu.

 6. Uważaj na pułapki.

Oprócz posiadania własnej listy życzeń przy zakupie domu, stwórz listę sześciu potencjalnych kwestii, które powinny zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą:

– dach, który wymaga wymiany,

– dom w strefie podwyższonego zagrożenia powodziowego,

– problemy z liniami ściekowymi,

– problemy z innymi instalacjami wodociągowymi,

– restrykcyjne lokalne przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego dla domu,

– system elektryczny wymagający aktualizacji.

 7. Nie spiesz się.

Jeśli poszukujesz nowego domu, po pewnym czasie możesz poczuć się zmuszony do przyjęcia  oferty domu, którym jesteś zainteresowany. Zrelaksuj się i nie spiesz się – to zbyt duża inwestycja, aby popełnić błąd.

Powodzenia!

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *