Stan deweloperski – co to znaczy, co obejmuje?

Decydując się na kupno domu u dewelopera warto wcześniej dowiedzieć się jakie standardy wykończenia proponuje wykonawca oraz przede wszystkim sprawdzić, co kryje się pod pojęciem stan deweloperski.

Choć istnieje ogólna definicja tego terminu są pewne rozbieżności. Jeśli nie chcemy spotkać się z niemiłą niespodzianką przy oddawaniu kluczy, warto dokładnie sprecyzować, czym według wykonawcy jest stan deweloperski.

Stan deweloperski – definicja

Stan deweloperski to standard wykończenia domu lub mieszkania kupowanego w nowym budownictwie. W zależności od dewelopera obejmuje różne elementy. Mogą być to tylko gołe ściany z sufitem i wylewką na podłodze, a w innych przypadkach otynkowane ściany, okna PCV oraz podłączenie wszystkich mediów.

Powszechnie za stan deweloperski uznaje się wykończenie obejmujące tynk gipsowy (zwykle niepomalowany), drzwi zewnętrzne, wylewkę podłogową, okna i parapety wewnętrzne (zazwyczaj wykonane z PCV) oraz wszelkiego typu instalacje: elektryczną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną. Zwykle mieszkanie w stanie deweloperskim pozbawione jest grzejników. Zdarza się, że wykończenia deweloperskie zawierają biały montaż, czyli podłączenie urządzeń sanitarnych takich jak wanna, umywalka, czy sedes. Niektóre warianty zawierają również gotowe podłogi i drzwi wewnętrzne.

Różnice w wykończeniu mieszkań występują również w obrębie oferty tego samego dewelopera. Czasami zależnie jest to od piętra, na którym znajduje się mieszkanie.

Przykładowo mieszkanie znajdujące się na poddaszu może być wyposażone w klimatyzację, a lokal na parterze już nie. Podpisując umowę z deweloperem warto wziąć pod uwagę wszelkie czynniki rzutujące na funkcjonowanie mieszkania.

Stan deweloperski podwyższony

Czasami można spotkać się z ofertą podwyższonego stanu deweloperskiego, która zawiera otynkowane i pomalowane na biało ściany i sufity. To świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o białych wnętrzach – taki stan w zupełności wystarcza i nie wymaga kolejnego malowania. Podwyższony stan deweloperski może zawierać też parapety wewnętrzne, ogrzewanie podłogowe, wszystkie przyłącza i instalacje, a nawet drzwi antywłamaniowe, nie przewiduje natomiast montażu urządzeń sanitarnych ani drzwi wewnętrznych. Oczywiście w przypadku podwyższonego stanu deweloperskiego, również wszystko uzależnione jest od umowy i wykonawcy zlecenia.

Stan pod klucz

Często stan deweloperski mylnie utożsamiany jest ze stanem pod klucz. To drugie określenie dotyczy mieszkania lub domu, które jest już praktycznie w pełni gotowe do zamieszkania. Zadaniem nowych lokatorów jest jedynie wniesienie mebli.

Wyróżnia się typy stanu pod klucz: podstawowy, rozszerzony i premium. Różnią się zarówno zakresem wykończenia jak również jakością użytych materiałów. Przykładowo w pakiecie premium zostanie zastosowany parkiet, a w standardowym panele podłogowe. Różnice cenowe między poszczególnymi standardami wykończenia pod klucz, w przeliczeniu na metr kwadratowy, mogą wynieść nawet 1 000 zł. Na zakup mieszkania pod klucz decydują się głównie osoby, które kupiły mieszkania z myślą o jego wynajmie oraz beneficjenci rządowego programu Mieszkanie Plus.

Stan surowy

Pisząc o rodzajach standardów wykończenia domu, które oferuje deweloper warto wspomnieć również o stanie surowym. Pod tym pojęciem kryje się budynek pozbawiony drzwi, okien i ścian działowych. Klienci firmy deweloperskiej rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Zwykle koszty samodzielnego wykończenia domu są znacznie wyższe, od tych oferowanych przez wykonawcę. Dodatkowym problemem może być wynajem ekipy budowlanej w dogodnym dla nas terminie.

Stan deweloperski, czy warto?

Na polskim rynku nieruchomości większość osób decyduje się na zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim. Plusem takiego rozwiązania jest, na pewno, możliwość lepszego dostosowania wnętrza do swoich potrzeb. Dzięki temu, mamy wpływ na jakość materiałów wykończeniowych jak i samego wykończenia. Dodatkowo, istnieje możliwość wprowadzenie ewentualnych poprawek i zmian np. w przypadku ułożenia armatury łazienkowej. Zaletą kupna lokalu o stanie deweloperskim jest też przejrzysta sytuacja w przypadku konieczności reklamacji.

Zanim zdecydujemy się na wybór jakiegokolwiek stanu wykończenia mieszkania, warto pomyśleć, przede wszystkim nad tym, czy mamy czas na dokonanie  samodzielnych remontów. Przeliczając ilość czasu, którą trzeba poświęcić na prace wykończeniowe, koszt wynajmu pod klucz może okazać się znacznie mniejszy, niż nam się wcześniej wydawało. Jeśli jednak lubimy bawić się w remontowanie, warto poświęcić na to swój czas. Samodzielne działanie, z pewnością odciśnie swe piętno na wystroju wnętrza, dodając mu indywidualnego charakteru.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *