Ranking najtańszych działek w Polsce

Wbrew powszechnej opinii, ceny działek budowlanych nie idą wyłącznie w górę. W niektórych miastach i województwach tendencja jest wręcz odwrotna. Jak obecnie wygląda sytuacja? Przedstawiamy dane z maja 2019.  

Gorzów Wielkopolski

Jeśli chodzi o miasta najtańsze grunty dostępne są w Gorzowie Wielkopolskim. Średnia cena działek w tym mieście wynosi 55 zł za metr kwadratowy. To dziesięciokrotnie mniej niż w Poznaniu, gdzie zapłacimy 546 zł. Cena wydaje się niebotycznie mała, szczególnie z zestawieniu z Warszawą. W stolicy metr kwadratowy działki to wydatek rzędu 804 zł! Jest to najdroższe miasto w Polsce pod względem kosztu gruntów. 

Co ciekawe, Gorzów Wielkopolski mimo, że jest miastem wojewódzkim należy do  najtańszych terenów w Lubuskim. Średnia cena działek w tym województwie wynosi 58 zł / mkw. Ceny w tym mieście ulegają ciągłym wahaniom, co dodatkowo ucieszy osoby, które polują na okazję. Spadek cen w stosunku do zeszłego miesiąca (kwietnia) wyniósł 16,7 %. Jeśli chodzi o najmniejsze działki (o powierzchni do 8 arów) ceny ofertowe działek spadły nawet o 83,3 %. 

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ W centrum miasta, czy na obrzeżach? Gdzie zamieszkać? ↢ ↢ ↢

Opole 

Innym miastem, w którym tanio nabyć można działkę budowlaną, jest Opole. Tutaj średni koszt za metr kwadratowy wynosi 186 zł. Jak widać, przepaść między cenami w Gorzowie Wielkopolskim, a tym miastem jest dość spora. Wahania cen gruntów w Opolu również są dość częste. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny poszły w dół aż o 31,4 proc.

Olsztyn i Rzeszów

Kolejnymi miastami w których ceny działek są stosunkowo niskie, są Olsztyn i Rzeszów. Za metr kwadratowy zapłacimy w tych miejscowościach 214 zł. W województwie Podkarpackim (gdzie leży Rzeszów) średnia cena działki wynosi 81 zł / mkw. Jeśli chodzi o tereny w Warmińsko-Mazurskim, działkę kupimy już za ok. 71 zł / mkw. Biorąc pod uwagę obszar całego województwa, tańszym miastem jest więc zdecydowanie Olsztyn. 

Bydgoszcz

Zestawienie pięciu najtańszych miast, pod względem zakupu gruntów, zamyka Bydgoszcz. Średnia cena działki w tym mieście wynosi 254 zł / mkw. W innych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego ceny są prawie czterokrotnie niższe, wynoszą ok. 87 zł. 

Skąd tak niskie ceny działek?

Cena działek budowlanych zależna jest od wielu czynników m.in. infrastruktury, wielkości terenu, zaplecza biznesowego, technologicznego, a także przemysłowego. Z reguły, im dalej od strefy przemysłowej, tym drożej. Ludzie nie chcą mieszkać w sąsiedztwie magazynów i wielkich fabryk. Być może to jest właśnie powodem niskich kosztów działek w wymienionych wyżej miejscowościach. 

W Grodzisku Wielkopolskim znajduje się Grodziska Strefa Przemysłowa, podobnie w Opolu, które jest prawdziwym zagłębiem przemysłu i gospodarki, m.in.przemysłu materiałów budowlanych, spożywczego, maszyn i urządzeń oraz branży IT (Choć ta ostatnia branża może akurat przyciągać nowych mieszkańców).

Jeśli chodzi o Rzeszów, istnieją tutaj specjalne strefy ekonomiczne. Minusem tego podkarpackiego miasta może być dopiero rozwijająca się infrastruktura. Patrząc jednak przyszłościowo, można wiązać z Rzeszowem wielkie nadzieje. W maju 2015 r. Fundacja Schaumana przedstawiła raport „miast uczących się”, w którym Rzeszów zajął 2 miejsce. Oceniając potencjał polskich miast brano pod uwagę m.in. takie czynniki jak: kapitał ludzki, coroczny przyrost liczby mieszkańców, infrastrukturę produkcyjną, prowadzenie biznesu, czy współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami a mieszkańcami miasta.

Ogólne czynniki wpływające na cenę działki

Przymierzając się do kupna gruntu pod budowę należy wiedzieć, że na cenę mają wpływ również powierzchnia działki oraz jej kształt. Więcej zapłacimy za teren w kształcie prostokąta, który znacznie łatwiej zagospodarować niż np. trójkątną działkę. Co do wielkości terenu, nie zawsze większa powierzchnia idzie w parze z wyższą ceną. Kupując większą działkę, w przeliczeniu na metr kwadratowy, na pewno zapłacimy mniej niż za teren, który liczy kilka arów. 

Województwa z najtańszymi gruntami

Dla ułatwienia decyzji o zakupie działki, przedstawiamy dodatkowo ranking województw, gdzie ceny gruntów są najniższe. 

  1. Lubuskie – 58 zł / mkw.
  2. Warmińsko-Mazurskie – 71 zł / mkw.
  3. Opolskie – 73 zł / mkw.
  4. Podkarpackie – 81 zł / mkw.
  5. Dolnośląskie – 85 zł / mkw.
  6. Łódzkie – 86 zł / mkw.
  7. Kujawsko-Pomorskie – 87 zł 
  8. Lubelskie – 97 zł / mkw.
  9. Podlaskie – 99 zł / mkw.
  10. Świętokrzyskie – 105 zł / mkw.
Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Województwa z najdroższymi działkami budowlanymi ↢ ↢ ↢
News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *