Ranking najdroższych działek w Polsce

Jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce? Które działki są najbardziej pożądane? Gdzie ulokowane są grunty z bogatą infrastrukturą i zapleczem biznesowym? Gdzie warto zamieszkać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Warszawa

Wciąż najdroższe działki budowlane znajdują się w stolicy. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi w Warszawie 804 zł (dane z maja). Dla porównania, ceny najtańszych działek w Gorzowie Wielkopolskim, który uważany jest za najtańsze miasto w Polsce, wahają się wokół 55 zł za metr kwadratowy.

Ceny warszawskich parceli ulegają ciągły wahaniom, dlatego warto sprawdzać rankingi cen nawet co miesiąc. W marcu koszt warszawskich działek był niższy o 3 proc.

Co ciekawe, średnia cena gruntu w województwie mazowieckim wynosi znacznie mniej niż w stolicy, bo 190 zł za mkw.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Miejscowości obok Warszawy, w których warto zamieszkać ↢ ↢ ↢

Poznań

Kolejnym miastem z najdroższymi działkami budowlanymi w Polsce jest Poznań, który wyprzedził nawet Kraków. Ceny wynoszą tutaj 546 zł / mkw. Oznacza to, że w skali rocznej ceny wyraźnie się tutaj ustabilizowały (-0,4 proc.). Jeśli chodzi o województwo wielkopolskie za metr kwadratowy zapłacimy tutaj 116 zł.

Kraków

Niewiele niższe ceny plasują się w Krakowie. Średni koszt działki wynosi tutaj 534 zł/ mkw. Należy zaznaczyć, że to pierwszy od listopada skok cen w tym regionie. Jeśli chodzi o całe województwo, ceny są tu wyższe niż w Wielkopolsce i wynoszą 125 zł za mkw.

Gdańsk

Ponad 500 zł za metr kwadratowy działki zapłacimy również w Gdańsku. Średni koszt wynosi tutaj 508 zł / mkw. Pierwszy raz ceny w stolicy województwa pomorskiego skoczyły powyżej 500 zł. W skali miesiąca podwyżka była naprawdę wysoka, wyniosła aż 10,4 proc. Co do regionu, ceny są tu nawet wyższe niż w Wielkopolsce i wynoszą 163 zł / mkw. Oznacza to, że w rankingu najdroższych województw Pomorskie znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Mazowieckim.

Wrocław

Piątkę polskich miast z najdroższymi gruntami zamyka Wrocław, za mkw. zapłacimy tutaj 405 zł. W obrębie całego województwa dolnośląskiego za metr kwadratowy działki zapłacimy natomiast już tylko 85 zł. Wrocław to jedna z nielicznych wielkich aglomeracji, gdzie ceny utrzymują się na dość stabilnym poziomie, a nawet schodzą nieco poniżej.

Skąd tak wysokie ceny?

Co spowodowało, że ceny akurat w tych miastach szybują w górę? Przede wszystkim, wielkość miast, infrastruktura, uprzemysłowienie regionu, zaplecze biznesowe, a także walory krajobrazowe.

Gdańsk uważany jest za centrum biznesowe Pomorza. To miasto, gdzie stawia się na rozwój nowych technologii, co przyciąga inwestorów jak również pracowników. Ludzie wybierają to miasto również ze względu na klimat. Na Pomorzu smog jest znacznie mniejszy niż na południu kraju.

Wrocław jest za to bardzo silny ekonomicznie, w dodatku położony jest blisko zachodniej granicy. W 2017 r. Dolny Śląsk wraz z Wrocławiem znalazł się na 6. miejscu w zestawieniu 20 najszybciej rozwijających się regionalnych gospodarek w Europie.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Miejscowości w których warto zamieszkać pod Wrocławiem ↢ ↢ ↢

Poznań jest natomiast przyciąga do siebie wielbicieli zieleni, którzy jednak nie decydują się na zamieszkanie w miejskiej aglomeracji. Tereny zielone zajmują tutaj aż 20% całej powierzchni. Jeśli chodzi o polskie miasta jest to najwyższy wynik. Dla porównania, we Wrocławiu zielone tereny zajmują 18%, a w Warszawie 15 % (dane pochodzą z GUS i dotyczą zieleni miejskiej w 10 najludniejszych miastach Polski).

Na cenę działki ma wpływ również jej wielkość oraz kształt. Im mniejsza działka, tym więcej trzeba za nią zapłacić w przeliczeniu na hektar.

Województwa z najdroższymi gruntami

Jak widać, za wysoką ceną idzie wiele korzyści. Dla tych, którzy jednak nie chcą zamieszkać w samym centrum miejskiej aglomeracji, zamieszczamy „cennik” działek w odniesieniu do województw.

  1. Mazowieckie – 190 zł / mkw.
  2. Pomorskie – 163 zł / mkw.
  3. Małopolskie – 125 zł / mkw.
  4. Wielkopolskie – 116 zł /kmw.
  5. Zachodniopomorskie – 116 zł /kmw.
  6. Śląskie – 114 zł / kmw.
  7. Świętokrzyskie – 105 zł / kmw.
  8. Podlaskie – 99 zł / kmw.
  9. Lubelskie – 97 zł / kmw.
  10. Kujawsko-Pomorskie – 87 zł / kmw.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *