Mieszkanie w centrum, czy dom poza miastem?

To pytanie, które zadają sobie zwykle osoby mierzące się z zakupem pierwszej nieruchomości. Jest mnóstwo kwestii, które trzeba rozstrzygnąć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dziś poruszamy większość z nich.

Koszty

Cena mieszkania w mieście i domu na przedmieściach.

Choć mieszkanie poza miastem nie jest ściśle związane z budową domu, warto porównać cenę mieszkania w mieście z kosztem budowy na pozamiejskim terenem. Budowa domu wiąże się oczywiście z większymi nakładami pieniężnymi niż zakup mieszkania. Biorąc jednak pod uwagę lokalizację, różnica w cenie nie jest już tak duża. Mieszkanie w centrum miasta kosztuje teraz prawie tyle samo, co budowa małego domku poza metropolią. Za dwa razy większy dom, zapłacimy dwukrotnie dłuższym dojazdem do pracy. Ogólna tendencja wygląda tak, że im więcej kilometrów dzieli nas od centrum, tym większy dom możemy zakupić. A wszystko za równowartość ceny nowego mieszkania w mieście. Przykładowo ceny mieszkań w Poznaniu wahają się od 300 tysięcy zł do nawet 1 miliona złotych, w przypadku lokum usytuowanego w samym centrum.

Można oczywiście rozważać kupno lokalu z rynku wtórnego. Z pewnością jest tańsze, jednak należy wtedy doliczyć koszty remontu, który zwykle jest koniecznością. Warto pamiętać, że restauracja starego mieszkania często okazuje się dużo kosztowniejsza niż remont stanu deweloperskiego.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Co oznacza stan deweloperski? ↢ ↢ ↢

Opłaty eksploatacyjne

Mówiąc o wydatkach, trzeba wziąć pod uwagę wszelkie koszty eksploatacyjne. Utrzymanie domu jest znacznie droższe niż opłaty za mieszkanie. Większy metraż niesie ze sobą wyższe rachunki, dotyczy to praktycznie wszystkich mediów. Kolejnym wydatkiem, który trzeba rozważyć jest koszt dojazdów. Miasto ma bardzo rozwiniętą sieć komunikacyjną pozwalającą na szybkie przemieszczenie się z jednego końca miasta na drugi. Dlatego spora część osób woli dojeżdżać do pracy korzystając z usług MPK niż z własnego auta. To zdecydowanie łatwiejsze i tańsze rozwiązanie, które w skali miesiąca może przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności.

W przypadku osób mieszkający poza miastem, dojazd do pracy samochodem może zabierać im nawet dwie godziny dziennie. Miesięcznie stanowi to kilkadziesiąt procent czasu pracy. Przeliczając to na pieniądze wychodzi całkiem niemała kwota.

Oferta kulturalno-oświatowa

Do największych plusów mieszkania w mieście należy zakres dostępnych usług. Możemy wybierać spośród bogatej oferty handlowej, edukacyjnej i co najważniejsze, zdrowotnej. Duże aglomeracje proponują też szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych takich jak festiwale, koncerty, czy spotkania networkingowe. Oczywiście, mieszkając poza miastem również można z nich skorzystać, ale po pierwsze wymaga to większej ilości czasu, a po drugie wiąże się z trudniejszą organizacją transportu.

Mieszkając poza miastem rzadko można pozwolić sobie na spontaniczne wyjście na miasto. Każda tego typu inicjatywa wymaga organizacji transportu, szczególnie jeśli w grę wchodzą imprezy alkoholowe. Jednak zdecydowanym plusem, dla osób żyjących gdzieś na obrzeżach, jest nieszablonowa oferta sklepów. W małych miejscowościach więcej jest małych, niezależnych sklepów oferujących nietuzinkowe produkty. Na pewno, częściej można natknąć się na niszowe marki kosmetyków czy odzieży.

Natura vs zanieczyszczenia

Zgiełk, hałas i smog to największe minusy mieszkania w mieście. Żaden z tych czynników nie ma dobrego wpływu na nasze zdrowie. Wpływ smogu jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. W przypadku czworonogów wdychanie smogu objawić się może: utratą węchu, łzawieniem, problemami z oddychaniem , a nawet nowotworem.

Z drugiej strony, na podmiejskich osiedlach można spotkać przykłady zanieczyszczania środowiska przejawiające się paleniem, przez naszego sąsiada, zakazanych produktów takich jak plastik, czy opony. Trzeba jednak przyznać, że to dość sporadyczne przypadki.

Mieszkanie poza miastem daje komfort oddychania świeżym powietrzem i ciszę o którą trudno w przypadku mieszkania w centrum. Większa ilość zielonych terenów jest też bardziej przyjazna naszym pupilom. Wyprowadzanie psa w mieście wiąże się z obowiązkiem każdorazowego uzbrajania się w jednorazowe torebki na odchody, w lesie nie jest to konieczne.

Relacje

Mieszkanie w mieście wiąże się z większą anonimowością. Szybkie tempo życia i jego specyfika sprawiają, że relacje z sąsiadami nie są aż tak zażyłe jak w przypadku podmiejskich, czy też pozamiejskich terenów. Być może, wynika to z mniejszej ilości kontaktów. Na podmiejskim osiedlu, po prostu częściej widzimy naszych sąsiadów np. podczas prac ogrodowych, czy mycia auta. Miejskie osiedla zaczynają jednak wychodzić naprzeciw temu problemowi organizując tzw. spotkania sąsiedzkie, które stwarzają możliwość interakcji.

Skoro mowa o sąsiadach, istotnym argumentem opowiadającym się za mieszkaniem poza miastem, jest większa możliwość zapraszania znajomych. Po pierwsze, nie ma problemu z dodatkowymi miejscami parkingowymi, po drugie sąsiedzi są mniej “uczuleni” na wszelkiego rodzaju imprezy.

Pamiętaj

Przed dokonaniem decyzji o przeprowadzce warto przeprowadzić również analizę plusów i minusów zamieszkania w domu i mieszkaniu. Choć życie w centrum miasta wiąże się z wynajmem mieszkania, w niniejszym artykule woleliśmy nie wprowadzać nomenklatury utożsamiające życia poza obszarem miejskim z kupnem domu.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *