Miejscowości pod Warszawą, gdzie warto zamieszkać

Warszawa wciąż przoduje w rankingu najdroższych polskich miast. Na kupno mieszkania w stolicy mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Średni koszt mieszkania wynosi tu ok. 9 300 zł / mkw*. To dwa razy więcej niż na peryferiach. Dlatego coraz częściej dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup mieszkania lub domu w miejscowości pod Warszawą. Dziś prezentujemy kilka z nich.

Marki

Marki to miasto położone 18 km na północny wschód od Warszawy.

źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 32 500

Transport: Miasto zlokalizowane jest wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 629. Do Warszawy można stąd dojechać m.in. za pośrednictwem Wisłostrady. Ze względu na dość duże korki, dojazd do stolicy trwa zwykle ok. 30-40 min. W mieście utworzono też Obwodnicę Marek. W Markach funkcjonuje rozbudowana sieć połączeń komunikacji miejskiej, w tym strefowe należące do Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Zabudowa: W Markach znajduje się 10 osiedli mieszkaniowych. Postawione tu budynki to wolnostojące domy jednorodzinne, bloki, domy 8-rodzinne, domy szeregowe oraz jedyne w swoim rodzaju, familoki. Osiedla z budynkami tego ostatniego typu występują bardzo rzadko. W Polsce istnieją tylko 3 takie osiedla. Marki posiadają liczne tereny inwestycyjne.

Opieka medyczna i edukacja: Na terenie Marek działają 3 gimnazja, 6 szkół podstawowych, liceum ogólnokształcące oraz 3 przychodnie medyczne.

Usługi i handel: Poza małymi sklepami, funkcjonuje tu Galeria Handlowa M1 oraz Auchan.

Sport i rekreacja: W Markach prężnie działają kluby i sekcje sportowe.

Natura: W obrębie miasta znajduje się rezerwat przyrody Horowe Bagno.

Pruszków

Pruszków to miasto oddalone od Warszawy o ok. 19 km. W związku z bardzo dobrą infrastrukturą, ceny mieszkań są tu dość wysokie. Wg raportu portalu Gratka.pl w zeszłym roku, za kawalerkę płacono średnio 209 tys. zł, a za mieszkanie dwupokojowe 322 tys. zł.

źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 61 000

Transport: Pruszków posiada rozległą sieć komunikacyjną, która pozwala dotrzeć do stolicy w kilkadziesiąt minut. Sporym ułatwieniem jest też Szybka Kolej Miejska. Osoby poruszające się za pomocą samochodu, na pewno ucieszy fakt, że znajduje się tu autostrada A2 i południowa obwodnica Warszawy. Dzięki temu, dojazd do Warszawy z Pruszkowa trwa mniej niż z Białołęki.

Zabudowa: Dominują tu mieszkania usytuowana w cztero i pięciopiętrowych budynkach. Duża część wolnych lokali znajduje się w okolicach dworca PKP.

Opieka medyczna i edukacja: W Pruszkowie opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Funkcjonuje tu ponad 20 specjalistycznych poradni, kilkanaście gabinetów lekarskich oraz 3 szpitale. Jest też Dom Seniora. Miasto prowadzi 9 szkół podstawowych, 15 przedszkoli i 3 żłobki. W związku z prężną rozbudową miejscowości, Pruszków wciąż inwestuje w powstanie nowych placówek oświatowych.

Usługi i handel: W Pruszkowie, oprócz tradycyjnych sklepów, funkcjonuje również centrum handlowe Nowa Stacja.

Sport i rekreacja: Pruszków jest współorganizatorem wielu imprez sportowych m.in. Tour de Pologne, czy Mistrzostwa Polski, Europy i Świata w kolarstwie torowym. Na terenie miasta znajdują się liczne fittnes cluby, basen, stadion, a także wypożyczalnia kajaków.

Natura: Centralnym “zielonym” punktem miasta jest Park Potulickich. Jego powierzchnia wynosi ok. 23,25 ha, z czego 8,5 ha zajmuje układ wodny (kilka stawów, kanałów i rzeka).

Piaseczno

Piaseczno to kolejne miasto położone o kilkanaście kilometrów od Warszawy. Od Ursynowa dzieli je ok. 17 km. Piaseczno to jedno z najszybciej rozwijających się miejscowości w okolicach stolicy. Ceny mieszkań w Piasecznie wahają się między ok. 233 tys. zł w przypadku kawalerki oraz 297 tys. zł w przypadku mieszkania dwupokojowego.

źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 48 000

Transport: Dojazd samochodem do Warszawy trwa ok. 40 min. Tyle samo czasu zajmuje podróż pociągiem, który odjeżdża stąd co 30 min. Planowanym ułatwieniem dla mieszkańców Piaseczna jest budowa Szybkiej Kolei Miejskiej, która ma funkcjonować od 2022 r.

Zabudowa: W zależności od osiedla można spotkać tu lokale mieszkalne w postaci willi, jednorodzinnych domów szeregowych, domów w zabudowie bliźniaczej oraz bloków.

Opieka medyczna i edukacja: W Piasecznie funkcjonuje kilka prywatnych i publicznych placówek medycznych, w tym jeden szpital. Miasto zapewnia naukę w kilku szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także policealnych. Oferta edukacyjna zawiera również propozycję nauki w szkołach specjalnych.

Usługi i handel: Na terenie Piaseczna znajduje się kilka centrów handlowych m.in. Auchan i Designer Outlet Warszawa.

Sport i rekreacja: Mieszkańcy Piaseczna mają do dyspozycji 4 baseny, kilka stajni i klubów jeździeckich oraz siłowni i klubów fitness.

Natura: Na terenie Gminy Piaseczno znajduje się pięć rezerwatów przyrody.

W Piasecznie swoje siedziby ma kilka zagranicznych przedsiębiorstw. W 2010 r. Forbes uznał Piaseczno za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu.

Konstancin-Jeziorna

To miasto zlokalizowane jest 10 km na południe od Warszawy. Konstancin-Jeziorna pełni funkcje uzdrowiskowe – znajduje się tu Park Zdrojowy z tężnią solną, a także wiele innych zakładów leczniczych.

źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 17 200

Transport: Na terenie miasta krzyżują się dwie drogi wojewódzkie. Miejscowość posiada rozbudowaną i prężnie działającą sieć komunikacyjną. Jeździ tu zarówno kolej jak i autobusy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie (Gmina Konstancin-Jeziorna objęta jest I strefą biletową).

Zabudowa: Zabudowa mieszkaniowa jest zróżnicowana. W mieście występują wille, jednorodzinne i wielorodzinne domy, a także postindustrialne i nowoczesne bloki.

Opieka medyczna i edukacja: W Konstancinie-Jeziornie znajdują się renomowane ośrodki rehabilitacyjne oraz sanatorium. Oprócz tego, funkcjonują tu 2 przychodnie rejonowe oraz kilka prywatnych placówek. Oferta edukacyjna miasta jest bardzo bogata. Znajduje się tu kilkanaście przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół policealnych zarówno publicznych jak i prywatnych. Poza tym funkcjonuje to szkoła muzyczna oraz American School of Warsaw.

Usługi i handel: W mieście znajduje się Centrum Handlowe Stara Papiernia oraz duża ilość lokali gastronomicznych. Ze względu na turystyczno-uzdrowiskowy charakter jest tu też sporo baz noclegowych.

Sport i rekreacja: Jednym z największych ośrodków sportowych jest tutaj Centrum Kompleksowej Rehabilitacji z krytym basenem oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji wyposażony w 3 boiska, 2 hale sportowe, siłownię, salę fitness i plac zabaw. Oprócz tego, na terenie mieści się kilka siłowni i klubów sportowych. W Konstancinie-Jeziornej występują też liczne szlaki spacerowe i rowerowe, a także miejsca do grzybobrania i wędkowania.

Natura: Zaletą miejscowości są liczne tereny zielone: Chojnowski Park Krajobrazowy oraz 5 rezerwatów.  

Żyrardów

To propozycja dla osób, którym nie zależy na mieszkaniu w bezpośredniej odległości od Warszawy. Żyrardów oddalony jest od stolicy o ok. 45 km

źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 41 000

Transport: Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 50 i droga wojewódzka nr 719, dzięki czemu dojazd do Warszawy zajmuje ok. 50 min. Z Żyrardowa odjeżdża kilka linii autobusowych oraz kolej umożliwiająca dostanie się do stolicy już w 25 min.

Zabudowa: Znaczną część Żyrardowa stanowią postindustrialne budynki będące pozostałością po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej, które zaadaptowane zostały do celów usługowo-mieszkaniowych. Na nowe budownictwo składają się domy jednorodzinne, wille i niskie bloki.

Opieka medyczna i edukacja: Na terenie miasta mieści się prawie 30 placówek medycznych, w tym Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego – szpital z 10 oddziałami i 17 poradniami. W Żyrardowie znajduje się kilka publicznych jak i prywatnych przedszkoli oraz szkół, w tym również ponadgimnazjalnych (liceum, technikum i szkoła zawodowa).

Usługi i handel: Do centralnych obiektów handlowych należą: Targowisko Miejskie, Galeria Handlowa Dekada, Galeria Handlowa Stara Garbarnia oraz hipermarkety – Kaufland, Lidl, Carrefour i Biedronka.

Sport i rekreacja: Centrum rekreacji i sportu jest tutaj Aqua Żyrardów, czyli kompleks z boiskiem, kortem tenisowym, kręgielnią i basenami. Drugim obiektem sprzyjającym rekreacji jest Zalew Żyrardowski z plażą i przystanią żeglarską.

Natura: Największą naturalną atrakcją jest tutaj Park Krajobrazowy im. K. Dittricha oraz wspomniany już, Zalew Żyrardowski.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *