Miejscowości pod Krakowem, gdzie warto zamieszkać

Kraków to urokliwe miasto, które potrafi zachwycić już od pierwszego wejrzenia. Mimo to, nie wszystkim jest dane tu zamieszkać. Odstraszać mogą, przede wszystkim, wysokie ceny mieszkań, których nie zbija nawet wysoki poziom zanieczyszczonego powietrza. Dlatego, warto rozejrzeć się za ofertą mieszkalną w okolicznych miejscowościach. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również zdrowie.

Skawina

źródło: wikimedia.org

Skawina to liczące ponad 24 tys. mieszkańców miasto usytuowane 18 km od Krakowa. Miejscowość położona jest nad rzeką Skawińską. Miasto oddzielone jest od Krakowa Lasami Tynieckimi.

Ludność: 24 000 osób

Logistyka: Biegnie tędy wojewódzka i krajowa droga. Docierają tu również autobusy aglomeracyjne. Dojazd do Krakowa zajmuje mniej niż pół godziny.

Zabudowa: Główną część zabudowy stanowi budownictwo wielorodzinne. Większą część osiedli stanowią bloki, mieszka w nich około 70 % mieszkańców.

Edukacja: W Skawinie znajduje się kilka szkół podstawowych, przedszkoli, a także liceum ogólnokształcące, technikum oraz szkoła muzyczna.

Opieka zdrowotna: Miasto zapewnia bardzo całkiem mocną opiekę medyczną: pogotowie ratunkowe, szpital specjalistyczny oraz 3 przychodnie, w tym jedną całodobową.

Sport i rekreacja: Mieszkańcy Skawiny mają do wyboru wiele atrakcji sportowych, które zapewnia Centrum Kultury i Sportu. W obiekcie znajduje się kompleks basenów, korty tenisowe, lodowisko, hala widowiskowo-sportowy oraz boisko. Centrum prowadzi 8 sekcji sportowych.

Usługi i handel: Na terenie miasta funkcjonuje kilka marketów tj. Lidl, Biedronka i Lewiatan oraz kilka mniejszych sklepów. Większa część mieszkańców korzysta jednak z dobrodziejstw tutejszej galerii handlowej.

Natura: Czyste powietrze i stały kontakt z naturą umożliwia kompleks parków miejskich.

Skawina odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Zielonki

To 5-tysięczna wieś zlokalizowana zaledwie 5 km od Krakowa. W 2015 r. Gmina Zielonki zdobyła pierwsze miejsce w rankingu na najlepszą gminę w Polsce.

źródło: wikimedia.org

Ludność: 5 000 osób

Logistyka: Zielonki są bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą Małopolski. Do Krakowa prowadzi 6 linii autobusowych. Przez Zielonki przebiega droga wojewódzka nr 794.

Zabudowa: W Zielonkach istnieje kilka osiedli. Każde z nich cechuje inny rodzaj zabudowy: bloki, domki jednorodzinne w zabudowie szeregowej oraz domy w zabudowie bliźniaczej.

Edukacja: Oferta edukacyjna Zielonek jest bardzo bogata. W miejscowości znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych, zespół szkół ponadgimnazjalnych oraz prywatne liceum.

Opieka zdrowotna: Na terenie Zielonek funkcjonuje kilka przychodni oraz kilkanaście gabinetów lekarskich.

Sport i rekreacja: Zielonki oferują wiele atrakcji m.in. squasha, strzelnicę, i kort tenisowy. W miejscowości znajduje się też stadion żużlowy. Na terenie Gminy utworzono 80 km ścieżkę rowerową.

Usługi i handel: Mieszkańcy Zielonek nie mają problemu z robieniem zakupów. Jest tu dużo małych sklepików jak i kilka marketów.

Natura: Zielonki usytuowana są obok Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskiej, niedaleko jest też Ojcowski Park Narodowy.

Oferta deweloperów jest tu dość szeroka. Podczas szukania domu lub mieszkania warto wziąć pod uwagę również inne miejscowości należące do Gminy Zielonki.

Michałowice

To wioska będąca stolicą Gminy o tej samej nazwie. Michałowice znajdują się kilkanaście kilometrów pod Krakowem.

źródło: wikipedia.org

Ludność: 3 000 osób

Logistyka: Przez wieś przebiega droga krajowa nr 7, która umożliwia szybki dojazd do Krakowa.

Zabudowa: W Michałowicach większą część terenu zajmują wolnostojące domy jednorodzinne. Co istotne, cała Gmina Michałowice posiada obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, więc jeśli sprawdzimy plany, nic nie powinno nas już potem zaskoczyć.

Edukacja: Michałowice zapewniają edukację na poziomie przedszkolnym i szkolnym.

Opieka zdrowotna: Jest tu kilka prywatnych jak i państwowych gabinetów lekarskich.

Sport i rekreacja: Lokalni mieszkańcy mogą skorzystać z uroków lodowiska i rozległych ścieżek rowerowych. Funkcjonuje tu również fitness club.

Usługi i handel: Większość obiektów handlowych stanowią małe sklepiki.

Natura: Mieszkańcy zarówno Michałowic jak i całej gminy cenią sobie walory widokowe. Prawie 2/3 obszaru gminy to parki krajobrazowe.

Myślenice

Myślenice to miasto powiatowe z 18 tys. mieszkańców. Od Krakowa dzieli je trochę ponad 30 km.

żródło: wikimedia.org

Ludność: 18 000 osób

Logistyka: Najszybszą drogą do Krakowa jest Zakopianka. Niestety dość częste korki sprawiają, że czas dojazdu ulega wydłużeniu.

Zabudowa: Znaczną część terenu stanowią wolnostojące domy jednorodzinne. Na starym osiedlu dominują za to bloki oraz trzy i czteropiętrowe budynki.

Edukacja: Myślenice zapewniają edukację dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz młodzieży (technikum i liceum).

Opieka zdrowotna: Mapa Myślenic z punktami medycznymi jest dość rozbudowana.

Sport i rekreacja: Wielbicielom aktywnego wypoczynku miasto oddaje do dyspozycji basen, strzelnicę oraz liczne siłownie. Atrakcje sportowe zapewnia też myślenicki Park Przygody. Na terenie Myślenic jest też dużo ścieżek rowerowych.

Usługi i handel: W mieście funkcjonuje kilka marketów oraz Galeria Handlowa.

Natura: Główną naturalną atrakcją Myślenic jest Góra Chełm (654 m n.p.m) z wieżą widokową oraz wyciągami: narciarskim i turystycznym.

Limanowa

To bardzo prężnie rozwijające się miasto, które stawia na napływ nowych lokatorów. W zeszłym roku Limanowa stworzyła w tym celu specjalny projekt “Mieszkać w LimaNowej”. Miasto oddalone jest od Krakowa o 65 km, dlatego to propozycja raczej dla osób, które nie muszą dojeżdżać codziennie do Krakowa.

źródło: wikipedia.org

Ludność: ok. 16 000 osób

Logistyka: Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 28, a także droga wojewódzka nr 965, co znacznie ułatwia dojazd do Krakowa, czy znajdującego się nieco bliżej, Nowego Sącza.

Zabudowa: Znaczną część terenu stanowią nowoczesna osiedla z blokami, jednorodzinnymi wolnostojącymi domami oraz budynkami w zabudowie szeregowej.

Edukacja: Limanowa kształci dzieci w każdym przedziale wiekowym. Oferta dla starszej młodzieży obejmuje liceum, technikum i szkołę zawodową.

Opieka zdrowotna: W Limanowej znajduje się m.in. Szpital Powiatowy.

Sport i rekreacja: Do najpopularniejszych atrakcji należą: kryta pływalnia, basen otwarty, lodowisko, skatepark i miasteczko rowerowe.

Usługi i handel: Oprócz małych sklepów jest tu jedno, duże centrum handlowe.

Natura: Stopień zalesienia gminy, w której znajduje się Limanowa jest dość wysoki i bardzo zróżnicowany.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *