Miejscowości obok Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie warto zamieszkać

Tak jak już pisaliśmy w poprzednim wpisie, Gorzów Wielkopolski oraz województwo lubuskie w którym się znajduje, należą do najtańszych terenów w Polsce. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę okolicznych miejscowości, które są przystosowane do przyjęcia nowych mieszkańców.

Średni koszt zakupu działki budowlanej w Lubuskim waha się między 55-58 zł za metr kwadratowy. Dla porównania, drugie najtańsze województwo w Polsce oferuje zakup działek już za kilkadziesiąt złotych więcej (w Warmińsko-Mazurskim kupimy działkę za 71 zł). Koszty zamieszkania w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego są więc stosunkowo niskie. Warto jednak pospieszyć się z ich zakupem, bo ceny tutejszych gruntów ulegają ciągłym wahaniom (różnica w cenach wynosi nawet 16,7 % w skali miesiąca). Poniżej zamieszczamy opis kilku miejscowości ulokowanych w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego.

Powiat gorzowski - miejscowości
Powiat gorzowski, źródło: wikipedia.org, OpenStreetMap contributors

Wawrów (ok. 5 km*)

* W nawiasach zamieszczamy odległość jaka dzieli poszczególne miejscowości od Gorzowa Wielkopolskiego.

Wawrów to niewielka wieś położona ok. 5 km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego. Miejscowość przynależy do gminy Santok. 

Liczba mieszkańców: ok. 1 200

Transport: Wieś połączona jest z Gorzowem Wielkopolskim liniami MZK i PKS. Dojazd samochodem do stolicy województwa zajmuje ok. 16 min. Miasta łączy droga wojewódzka.

Zabudowa: Miejscowość składa się głównie z wolnostojących domów jednorodzinnych. Nowe osiedla to natomiast domy w zabudowie bliźniaczej oraz kompleksy budynków wielorodzinnych z lokalami handlowo-usługowymi. Jeśli chodzi o oferty deweloperów, polecamy zapoznać się z ofertami dotyczącymi osiedli Czechówek oraz Moje Bermudy.

Opieka zdrowotna i edukacja: We wsi znajduje się szkoła podstawowa oraz przedszkole. Kilka innych szkół prywatnych i państwowych ulokowanych jest na terenie gminy Santok, więc oferta jest dość szeroka. Jeśli chodzi o opiekę medyczną znajduje się tu Luxmed, weterynarz oraz kilka poradni specjalistycznych.Usługi i handel: Na terenie miejscowości funkcjonują 4 sklepy spożywcze, 1 piekarnia, 2 punkty gastronomiczne, zakład fryzjerski oraz 3 zakłady mechaniki pojazdowej.

Sport i rekreacja: W Wawrowie znajduje się 1 stadnina, stadion żużlowy, stadion piłkarski oraz boisko sportowe. Na terenie Wawrowa działają 2 kluby sportowe.

Natura: Mieści się tu stosunkowo dużo zielonych terenów.

W gminie Santok warto przyjrzeć się również działkom położonym na terenie wsi Gralewo (ok. 11 km od Gorzowa Wlkp.) Wiele ofert deweloperów dotyczy właśnie tej wsi.

Chwalęcice (ok. 6 km)

Chwalęcice to niewielka wieś położona 6 km od Gorzowa Wielkopolskiego, znajduje się pod zwierzchnictwem gminy Kłodawa.

Chwalęcice - miejscowość pod Gorzowem Wielkopolskim
źródło: wikipedia.org, fot. Proklod

Liczba mieszkańców: ok. 1000

Transport: Miejscowość połączona jest z Gorzowem Wielkopolskim drogą wojewódzką nr 151. Kursują tu autobusy ZTM.

Zabudowa: Większą część miejscowości zajmują jednorodzinne domy wolnostojące lub raczej wille. Powstające tu budynki są wyszukane i posiadają dość duże rozmiary. Gdzieniegdzie pojawia się też niska zabudowa szeregowa. W miejscowości znajduje się dużo wolnych działek budowlanych.

Opieka zdrowotna i edukacja: Znajduje się tu jedna szkoła podstawowa oraz publiczne przedszkole. Oprócz tego, na terenie gminy ulokowany jest też żłobek, klub malucha, prywatne przedszkole oraz kilka szkół podstawowych.

Usługi i handel: Znajduje się tu jeden supermarket, kilka sklepów osiedlowych oraz jedna przychodnia.

Sport i rekreacja: Mieszkańcy Chwalęcić mogą skorzystać z hali sportowej oraz boiska. W pobliskich miejscowościach znajdują się też: korty do squasha, skate park, strzelnica oraz kort tenisowy.

Natura: Ze względu na to, że Chwalęcice są miejscowością, która dopiero się rozbudowuje, dużo jest tu wolnej, zielonej przestrzeni.

Na terenie gminy Kłodawa znajduje się jeszcze jedna miejscowość, w której warto rozejrzeć się w celu zakupu działki budowlanej – Różanki. Wiele ofert deweloperskich dotyczy właśnie tej miejscowości.

Marwice (ok. 10 km)

Miejscowość położona jest 10 km na północ od Gorzowa Wielkopolskiego. Wieś jest częścią gminy Lubiszyn. 

Gmina Lubiszyn - miejscowości pod Gorzowem Wielkopolskim
Gmina Lubiszyn, źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 600 

Transport: Do Gorzowa wiedzie stąd droga ekspresowa S3. Dotarcie do miasta umożliwiają liczne linie autobusowe. 

Zabudowa: Miejscowość dopiero się rozbudowuje, stąd duża liczba ofert sprzedaży działek rolnych, budowlanych jak i rekreacyjnych. Zabudowa składa się w głównej mierze z jednorodzinnych domów wolnostojących. 

Opieka zdrowotna i edukacja: Mieszkańcy Marwic muszą korzystać z placówek NFZ mieszczących się w okolicznych miejscowościach. Na terenie gminy znajduje się szkoła podstawowa oraz jedno przedszkole. 

Usługi i handel: W Marwicach znajduje się kilka sklepów spożywczo-przemysłowych.

Sport i rekreacja: Na terenie gminy działa 5 klubów piłkarskich. Latem, główne centrum rekreacji stanowi kąpielisko nad jeziorem Marwicko, z którego korzystają m.in. również mieszkańcy Gorzowa Wlkp.

Natura: W miejscowości znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 5,5 ha. W parku dominującymi roślinami są dęby szypułkowe i platany klonolistne. Każde z drzew ma o obwód liczący od  340 do 390 cm. Znaczną część parku stanowią stawy. Gmina Lubiszyn znana jest z wysokiej jakości czystego powietrza.

Glinik (ok. 13 km)

To wieś ulokowana ok. 13 km na południowy wschód od Gorzowa; jest częścią gminy Deszczno.

Gmina Deszczno - miejscowości pod Gorzowem Wielkopolskim
Gmina Deszczno, źródło: wikipedia.org

Liczba mieszkańców: ok. 500 

Transport: Glinik i Gorzów łączy droga krajowa nr 22. Dojazd do centrum zajmuje niecałe 15 min. Miejscowość skomunikowana jest z miastem liniami autobusowymi MZK. 

Zabudowa: Większość budynków to wolnostojące domy jednorodzinne. 

Opieka zdrowotna i edukacja: We wsi Glinik znajduje się szkoła podstawowa oraz dwa przedszkola – publiczne i prywatne. Aby skorzystać z oferty NFZ, mieszkańcy Glinik muszą udać się do okolicznych miejscowości. 

Usługi i handel: Gmina Deszczno ma charakter rolniczo usługowy. We wsi Glinik znajduje się kilka sklepów wielobranżowych i kilka ośrodków agroturystycznych. 

Sport i rekreacja: W Deszcznie działa kilka klubów sportowych oraz jedna stadnina konna. Ośrodkami rekreacji i sportu są tutaj 2 kąpieliska,  jedno z nich znajduje się 1 km od Glinika, nad tutejszym półwyspem. Jezioro Glinik obfituje w wiele gatunków ryb m.in. sandacze, szczupaki i okonie, co przyciąga okolicznych wędkarzy. 

Natura: Gmina Deszczno jest gminą bardzo zalesioną, stąd wysoka jakość tutejszego powietrza oraz wielość szlaków pieszo-rowerowych, które umożliwiają bliski kontakt z naturą.

Bogdaniec (ok.17 km)

Gmina Bogdaniec - miejscowości pod Gorzowem Wielkopolskim
Gmina Bogdaniec, źródło: wikipedia.org

Bogdaniec to wieś położona o ok. 17 km na południowy zachód od Gorzowa. Wieś mieści się w gminie o tej samej nazwie, Bogdaniec.

Liczba mieszkańców: ok. 1 300

Transport: Bogdaniec z Gorzowem Wielkopolskim łączy ekspresowa droga nr 3 oraz droga wojewódzka nr 132, dzięki czemu podróż trwa zaledwie kilkanaście minut. 

Zabudowa: Architektoniczny krajobraz złożony jest głównie z wolnostojących domów jednorodzinnych. 

Opieka zdrowotna i edukacja: W Bogdańcu znajduje się Zespół Szkół mieszczący oddział przedszkolny oraz szkołę podstawową. Oprócz tego, oferta edukacyjna Bogdańca posiada jeszcze jedno, osobne przedszkole oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. W Bogdańcu funkcjonuje lekarz rodzinny. 

Usługi i handel: W miejscowości znajduje się kilka sklepów osiedlowych. 

Sport i rekreacja: Na terenie gminy Bogdaniec powstało kilka pieszych ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, szlaków rowerowych, a także szlaków nordic walking. 

Natura: Na terenie gminy znajduje się dużo zielonych terenów, w tym aż 3 rezerwaty przyrody.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *