Jak kupić nieruchomość: użyteczne wskazówki

Gdy masz już za sobą wstępną selekcję rodzajów nieruchomości i jesteś zdecydowany na konkretny typ oraz masz pewną wizję tego, czego oczekujesz od nowego domu, zbadajmy, czego można oczekiwać od samego procesu zakupu domu. Będzie to dość chaotyczny okres wypełniony dziesiątkami ofert do przeanalizowania. Oto podstawowe etapy, przez które będziesz musiał przejść.

1) Sprawdź swoją zdolność finansową

Jeśli nie orientujesz się zbyt dobrze w kwestiach finansowych, warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy już przechodzili przez ten proces, lub specjalisty w tym zakresie. Odwiedź doradcę finansowego, aby wspólnie z ekspertem przeanalizować dostępne opcje. Usługa doradcy finansowego jest teoretycznie bezpłatna. Teoretycznie, ponieważ jego wynagrodzenie pokrywa bank w momencie, kiedy podpiszesz z nim umowę na kredyt hipoteczny. Można więc powiedzieć, że płacącym za usługę doradztwa jesteś ostatecznie Ty, jednak koszty są ukryte w odsetkach, które będziesz spłacać.

2) Wybierz nieruchomość

Upewnij się, że korzystasz z wszystkich dostępnych opcji wyszukiwania domów na rynku, w tym za pomocą swojego agenta nieruchomości, wyszukiwania aukcji online i jazdy po okolicy, jaka Cię interesuje w poszukiwaniu tablic ‘na sprzedaż’.  Daj znać swoim znajomym i rodzinie, że szukasz i czym jesteś zainteresowany. Jeśli myślisz o kupnie domu – bliźniaka, skontaktuj się z deweloperami, których działalność opiera się głównie na tym typie nieruchomości.

3) Umów się na spotkanie w domu

Nawet jeśli dom, który zamierzasz kupić, wydaje się być bez skazy, nie zaszkodzi, żeby przeszkolony profesjonalista sprawdził nieruchomość pod kątem jakości, bezpieczeństwa i ogólnego stanu potencjalnego nowego domu. Jeśli inspekcja domowa ujawnia poważne wady, które sprzedawca zataił, zaleca się zrezygnować z oferty. Negocjowanie, czy sprzedający dokona napraw lub udzieli rabatu również jest jakimś pomysłem, jeśli znajdziesz się w tej sytuacji. Aby uniknąć tego typu problemów warto wybierać nowe mieszkania, budowane z materiałów najwyższej jakości i w oparciu o nowoczesne technologie.

4) Zapytaj o prawo do własności

Z punktu widzenia prawnego jest spora różnica między pełną własnością a udziałem w nieruchomości. Dowiedz się, czy w ramach zakupu będziesz jedynym pełnoprawnym właścicielem nieruchomości.

5) Zobacz księgi wieczyste

Z ksiąg wieczystych dowiesz się:

  • czy mieszkanie jest zadłużone;
  • obciążone hipoteką;
  • czy ktoś rości sobie prawa własności;
  • czy w mieszkaniu są zameldowane jakieś osoby;

6) Podpisz umowę rezerwacyjną

Umowa rezerwacyjna to taka wstępna forma umowy między sprzedającym a kupującym. Rezerwacja daje pośrednikom czas na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy przedwstępnej. Na etapie umowy rezerwacyjnej możecie już określić – ostateczną cenę nieruchomości, wysokość zadatku i termin jego wpłaty, a także do kiedy kupujący ma obowiązek wpłacić sprzedającemu pieniądze za mieszkania.

7) Dowiedz się jaka jest różnica miedzy zadatkiem a zaliczką

Jest bardzo duża różnica miedzy zadatkiem zaliczką. Zaliczka to po prostu kwota, którą wpłaca się sprzedającemu tytułem rezerwacji. Jeśli jednak do zakupu nie dojdzie, sprzedający ma obowiązek zwrócić pieniądze. W przypadku zadatku, jeśli nie dojdzie do zakupu z winy kupującego (np. nieotrzymanie kredytu), sprzedający ma prawo zatrzymać pieniądze. I w drugą stronę, jeśli sprzedający nagle się domyśli, kupujący dostanie dwukrotność wpłaconego zadatku.

8) Podpisz umowę przedwstępną u notariusza

Umowę przedwstępną podpisuje się już w obecności notariusza. Jest to już bardziej wiążąca forma umowy, ponieważ najczęściej kończy się wpłaceniem zadatku.

9) Złóż wniosek o kredyt hipoteczny

Gdy już podpiszesz umowę przedwstępną, możesz już starać się o kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że wpłacony przez Ciebie podatek może być potraktowany jako wkład własny.

Podsumowanie

Gdy znajdziesz dom swoich marzeń, uda Ci się wypracować umowę z sprzedawcą, a inspekcja nie ujawni żadnych poważnych problemów, powinieneś być gotowy do zawarcia transakcji. W zasadzie polegać to będzie na podpisaniu mnóstwa formalności w bardzo krótkim okresie czasu, modląc się, że w ostatniej chwili nic nie stanie na przeszkodzie. Jeśli masz chociaż najmniejsze wątpliwości – warto wstrzymać się od kupna domu. W końcu jest to jedna z największych inwestycji, jakich dokonasz w życiu i chcesz mieć pewność, że będziesz zadowolony z finalnej decyzji. Nie idź na kompromisy – tutaj chodzi o Twój nowy dom. Uzbrój się w cierpliwość i nie spiesz się – dokładnie przemyśl swoja potencjalną decyzję. Powodzenia!

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *