Czym charakteryzuje się dobre mieszkanie?

Rozglądając się za własnym lokum oczekujemy, aby było ono jak najlepsze. Radzimy, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Szukając mieszkania nie zawsze wiemy, na co powinniśmy patrzeć. Jest kilka cech, które są na tyle istotne, że warto je przeanalizować podczas wyboru wymarzonego lokalu. Przedstawiamy krótki poradnik po najważniejszych z nich.

Lokalizacja

Pierwszym punktem na naszej liście jest lokalizacja nieruchomości. Jest ona najważniejsza ze wszystkich cech, ważniejsza nawet od ceny. Niejednokrotnie od położenia zależy cena wynajmu lub zakupu, tak więc jeśli nie chcemy wydać majątku, rozważmy dzielnice znajdujące się w pewnej odległości od centrum miasta. Być może marzymy o lokalu położonym w konkretnym miejscu – wówczas przeanalizujmy oferty z określonego obszaru, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Metraż

Następną z cech jest metraż. Jeśli zamierzamy mieszkać w pojedynkę, raczej wybierzemy mieszkanie maksymalnie dwupokojowe. W sytuacji gdy wprowadzamy się z drugą osobą lub planujemy poszerzyć naszą rodzinę, dobrze jest poszukać większego lokalu, aby później nie musieć na szybko szukać czegoś innego. Przeanalizujmy oczywiście ceny, gdyż w zależności od metrażu i położenia kwota, którą będziemy musieli wyłożyć, może się znacząco różnić.

Osłonecznienie

Dostęp światła słonecznego do mieszkania to rzecz, na którą nie wszyscy zwracają uwagę, a ma ona niebagatelny wpływ na komfort mieszkania w danym miejscu. Odpowiednie umiejscowienie lokum pozwoli korzystać ze słońca również w miesiącach zimowych, ale także sprawi, że latem pomieszczenia nie będą się nadmiernie nagrzewać. Również otoczenie nieruchomości wpływa na to, jak wiele słońca będzie wpadać przez okna – począwszy od budynków w pobliżu, przez drzewa, aż po okna domostw położonych w zupełnie innej części miasta.

Kondygnacja

Również kondygnacja, na której położone jest mieszkanie, jest dosyć istotną cechą. Wyższe piętra charakteryzują się lepszymi widokami, jednak w przypadku awarii windy dotarcie na nie może być dosyć problemowe. Z kolei parter w Polsce jest raczej nielubiany ze względu na obawę przed byciem podglądanym lub okradzionym. Pamiętajmy jednak, że w przypadku mieszkań położonych wyżej, możemy mieć spore trudności podczas wprowadzania oraz wyprowadzania się – ciągłe noszenie tobołków bywa niezwykle uciążliwe.

Układ pomieszczeń

Funkcjonalność jest jednym ze słów-kluczy: odpowiedni rozkład pomieszczeń zdecydowanie poprawi nasz komfort życia i sprawi, że mieszkanie w danym lokalu nie będzie wiązać się z przykrymi wspomnieniami. Prywatna przestrzeń dla każdego lokatora, dobrze poprowadzone przyłącza mediów, rozmieszczenie grzejników – to rzeczy, które często nam umykają podczas poszukiwań lokum, a które warto uwzględnić zawczasu na swojej liście elementów do sprawdzenia.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *