Budowa domów – zaczynamy prace w terenie

Załatwiliśmy wszystkie formalności, mamy odpowiednie media i przyłącza, możemy zaczynać budowę! Nie do końca tak jest: przedstawiamy kolejność działań, o których musimy pamiętać.

Budowa domów może niektórych przerażać, jednak niewątpliwie jest to przedsięwzięcie, które pozwoli nam na dokładne zaplanowanie miejsca, w którym będziemy mieszkać przez najbliższe lata. Na samym początku musimy dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do tego, aby budowa mogła w ogóle wystartować. Jeśli uporaliśmy się z całą papierologią i wszelkimi sprawami urzędowymi, jakie trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy, możemy wreszcie myśleć o tym, aby przekształcić działkę w plac budowy. 

W tym celu musimy ogrodzić teren, zabezpieczyć niebezpieczne obszary, a następnie poprosić geodetę, aby biorąc pod uwagę wytyczne kierownika budowy, umiejscowić budynek w terenie według planu zagospodarowania działki. Dalszym etapem jest przygotowanie gruntu pod fundamenty i ewentualną piwnicę. Również wtedy należy uwzględnić rozprowadzenie kanalizacji poziomej, dzięki której będzie możliwe podłączenie całego domu pod kanalizację.

Dalsza budowa domów to mozolne wznoszenie murów: ściany i komin, a także stropy i schody, to prawdopodobnie najważniejsza część tego etapu, ponieważ od tych elementów zależy stabilność całej konstrukcji budynku. Koniec prac nad stanem surowym otwartym wieńczy przygotowanie więźby i pokrycie dachu – stopień trudności tego fragmentu zależy od wybranego przez nas rodzaju dachu.

Po ukończeniu dachu możemy przenieść się do środka domu, gdzie należy zająć się poprowadzeniem instalacji gazowej, elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Te elementy po wykonaniu trzeba koniecznie sprawdzić, ponieważ przegapione błędy na tym etapie mogą sprawić, że późniejsza budowa domów może być znacząco utrudniona. Następnym krokiem jest wylanie posadzek oraz tynkowanie ścian – mogą one odbywać się za pomocą wykorzystania różnych metod oraz materiałów, tak więc warto zrobić wcześniejsze rozeznanie w tej kwestii.

Kolejną częścią budowy są prace montażowo-wykończeniowe. Te najlepiej zacząć od zewnątrz, montując drzwi i okna. Następnym krokiem jest zajęcie się elewacją budynku, dzięki czemu zapewnimy właściwą izolację cieplną domu. Dalsza budowa domów odbywa się wewnątrz: na początek należy zamontować grzejniki i/lub ogrzewanie podłogowe, później zajmując się pracami wykończeniowymi odpowiadającymi naszej wizji wnętrza.

Na samym końcu znów musimy zająć się formalnościami. Do naszych obowiązków jest powiadomienie powiatowego inspektoratu nadzoru o zakończeniu budowy – jeśli nie pojawi się w tej kwestii sprzeciw, w ciągu trzech tygodni możemy się wprowadzić.

Wprowadzka jest związana z poszukiwaniem wyposażenia, co niekiedy bywa równie zajmujące i czasochłonne co inne, z pozoru bardziej skomplikowane, etapy budowy. Gdy już jednak umeblujemy nasz dom oraz nadamy mu charakter, o który nam chodziło, możemy bez żadnych przeszkód cieszyć się swoimi czterema kątami.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *