Budowa domów – formalności przed rozpoczęciem prac

Od myślenia o swoim własnym domu do efektu końcowego jest naprawdę spora droga. O czym nie możemy zapomnieć, chcąc cieszyć się własnymi czterema kątami?

W każdym z nas w którymś momencie pojawia się pragnienie “bycia na swoim”. Niektórzy wybierają wówczas mieszkanie, inni z kolei stawiają na dom jednorodzinny. Zanim jednak taki dom powstanie, minie sporo czasu. W tym tekście spróbujemy przedstawić najważniejsze punkty, które musimy mieć na uwadze, jeśli chodzi o przygotowania do realizacji takiego zamierzenia budowlanego.

Pierwszy etap to najważniejsze czynności przygotowawcze. Budowa domów nie może rozpocząć się bez odpowiedniego miejsca oraz bez planu budynku. Szukając działki oraz rozglądając się za projektem domu, miejmy na uwadze nasze oczekiwania oraz potrzeby, a także to, czy nie będą one ulegać zmianie przez najbliższe lata. Pamiętajmy również o naszych możliwościach finansowych i o tym, co można zmienić, aby bez większych stresów i kombinacji oszczędzić trochę pieniędzy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie ziemi sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu oraz wpisy w księdze wieczystej. Jeśli na danym obszarze nie został uchwalony plan zagospodarowania, uzyskajmy decyzję o warunkach zabudowy. 

Polecamy również: ranking najdroższych działek w Polsce.

Mając działkę i projekt, musimy pamiętać, że gotowy projekt należy zaadaptować do przestrzeni działki biorąc pod uwagę wspomniany plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy, ale także dostęp do mediów i warunki gruntowe. Bardzo często budowa domów przez nieuwzględnienie takich rzeczy niepotrzebnie się przeciąga, tym bardziej radzimy mieć to na uwadze. Układ wnętrza, a także usytuowanie domu względem stron świata, również są niezwykle istotne – od tego będzie zależało, jak nam będzie się w danej przestrzeni mieszkać, kiedy będziemy widzieć słońce i w jakim stopniu będziemy musieli ogrzewać nasz dom.

Na samym końcu naszej listy czynności znalazło się wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Trzy lata temu poprzez nowelizację ustawy Prawo budowlane zniesiono obowiązek uzyskania takowego pozwolenia, jeśli obszar oddziaływania danej inwestycji (jak na przykład zacienianie) nie wykracza poza granicę działki. Można zatem według nowych przepisów zgłosić budowę lub, działając wedle starych przepisów, wystąpić z wnioskiem o pozwolenie. Okazuje się jednak, że budowa domów w dalszym ciągu opiera się w znacznej większości na pozwoleniach, nie tylko ze względu na częste wykraczanie obszaru oddziaływania inwestycji poza jej granice, ale także dlatego, że przy uzyskanym pozwoleniu znacznie łatwiej można wprowadzić wszelkie zmiany w trakcie trwania budowy.

Zobacz również: dom – zaczynamy pracę w terenie

Jak widać, same przygotowania do wybudowania własnego domu mogą być dla nas niezwykle wyczerpujące. Warto zatem dokładnie się upewnić, czy wszystkie wymienione powyżej elementy wzięliśmy pod uwagę oraz czy uwzględniliśmy w planach przyszłego domu tego, jak może się zmieniać nasze życie w najbliższych latach. Osiedlenie się w konkretnym miejscu zawsze wymaga od nas pewnego poświęcenia i okiełznania wielu spraw, tak więc miejmy w pamięci wszystkie wymagane formalności – z pewnością pomoże nam to w przebrnięciu przez papierkowo-prawne meandry.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *